کاشت و برداشت سبزی خوردن.

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:54
کاشت و برداشت سبزی خوردن.

بذر سبزی 

   سبزیجات بر سفره هر ایرانی مهمترین پذیرایی به شمار می رود. همه ما مصرف سبزی را دوست داریم، اما همه نمی دانیم باید چگونه بذر سبزی را پرورش دهیم و برداشت کنیم. بسیاری از ما در خانه های آپارتمانی سکونت داریم که پرورش برخی از گیاهان برایمان مقدور نیست.بذر سبزی را می توان در هر محیطی و با هر امکاناتی پرورش داد. می توانیم این بذر را درون گلدان، یا باغچه ای کوچک پرورش داده و مورد استفاده قرار دهیم. تنها مساله ای که باید در خصوص نحوه پرورش سبزیجات بدانیم، این است که باید در چه آب و هوایی، با چه شرایط محیطی اقدام به کشت نماییم. 

   می توانید با ما همراه باشید تا روش های پرورش بذر سبزی را با هم مرور نموده و همیشه بر سر سفره های خود از این سبزیجات معطر و خوش طعم استفاده کنیم. البته سبزیجات در دسته های مختلفی وجود دارند، اما ما در این مطلب برای شما تنها نحوه کشت و پرورش سبزی خوردن را بیان خواهیم نمود.

زمان مناسب برای کشت و پرورش بذر سبزی

   سبزی اصولا به آب و هوای خنکی نیاز دارد و این گیاه در آب و هوای سرد رشد نمی کند و به نوعی خود را در میام لحاف گرم و نرم خاکی پنهان می کند. از طرف دیگر باید بیان نماییم که تره را نمی توان در محیط هایی که بیش از اندازه آب و هوای گرمی دارند نیز، کشت نمود. 

   بذر سبزی در اصل نیاز به آب و هوایی دارد که نه دارای هوای سرد و نه دارای هوای گرم باشد. از این رو بهترین زمان برای کاشت این گیاه، فصل بهار و پاییز است. به خاطر داشته باشید که سبزی نیازی شدید به نور مستقیم خورشید دارد. 

سبزی کاری در منزل

خاک مناسب برای کاشت سبزی

   خاک های باغی می توانند برای رشد این گیاه مورد استفاده قرار گیرند. اما اگر بخواهید بذر سبزی را در منزل و در گلدان های بزرگ کشت نمایید، بهتر است از خاک های آهکی یا هوموسی استفاده کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید، که خاک مورد نظر را باید پیش از کشت سبزی، از هر نظر مورد بررسی قرار دهید. مثلا زمانی که شما از خاک باغ استفاده می کنید، باید بدانید آیا این خاک غنی سازی شده است؟ برای این که خاک مناسبی برای کشت بذر سبزی استفاده کنید، می توانید از کودهای ریز مغذی یا کودهای حیوانی استفاده نمایید. 

   یکی دیگر از روش های دستیابی به خاک مناسب، ترکیب خاک معمولی با کمپوست می باشد. که این عمل بدون شک کیفیت و کمیت خاک مورد استفاده را افزایش می دهد. از سوی دیگر باید حتما اقدام به زه کشی خاک، پیش از کاشت بذر سبزی نمایید. این مساله نیز می تواند در بهبود روند رشد گیاه تاثیر گذار باشد. 

مقدار آب مورد نیاز پرورش سبزی خوردن 

   مسلما برای رشد هر گیاهی نیاز به آبیاری خواهیم داشت. اما برخی از گیاهان به آبیاری زیاد و برخی دیگر به آبیاری کم نیاز دارند. تره از جمله گیاهانی می باشد که به خشکی بسیار حساس است. بذر سبزی اگر بدون آب بماند، بدون تردید قادر نخواهد بود پروسه رشد خود را تکمیل نماید و خشک می شود. 

   از این رو باید بگوییم سبزی برای رشد به آب فراوانی نیاز دارد. در صورتی که آب کمی به این گیاه برسد، برگهای آن سوخته، پژمرده و چروکیده می شود. از سوی دیگر اگر به بذر سبزی آب زیادی داده شود، این عمل نیز مناسب نبوده و منجر می شود تا در قامت گیاه کوتاهی شاهد باشیم. 

   پس بهتر است در این خصوص میزان مورد نیاز را رعایت کنیم. برای هر یک متر مربع زمین، تنها کافیست نیم یا یک گرم از بذر تره استفاده شود. 

شرایط نگهداری و مراقبت از گیاه سبزی 

   اولین نکته ای که باید در خصوص نحوه مراقبت از بذر سبزی در نظر داشته باشید، آبیاری آرام این گیاه است. با این کار می توانید مانع از جابجایی بذر های سبزی شوید. اگر از بذر های سالم خریداری نموده باشید، می توانید به سرعت روند رشد این گیاه را شاهد باشید. 

   اما اگر از بذر های قدیمی در منزل داشتید، می توانید ابتدا چند عدد از آنها را درون پارچه ای مرطوب نگهداری کنید، تا ببینید آیا قادر به جوانه زنی هستند و سالم می باشند، یا خیر. پس از آن از بذر سبزی در محل مورد نظر استفاده کنید. 

   پیش از کشت بهتر است حتما خاک را شخم زده و کود غنی شده در آن استفاده نمایید. با این کار می توانید از سبزی با برگ ها بزرگتر و ضخیم تر بهره مند شوید. در انتها برای جلوگیری از آفات، بهتر است از آفت کش های خانگی و بدون ضرر استفاده کنید. 

ارسال نظر