نکاتی برای کاشت سبزیجات در خانه

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:52
نکاتی برای کاشت سبزیجات در خانه

    بذر سبزی

   سبزی کاری در آپارتمان بسیار کم هزینه است کافی است چند گلدان تهیه کنید و بذر سبزی های مورد علاقه‌تان را در آنها بکارید. برای آن که بتوانید در خانه سبزی پرورش دهید این چند نکته مهم را که در این جا گفته شده است رعایت کنید.

1- انتخاب مکان مناسب

   وقتی تصمیم گرفتید تا در خانه تان، گلدان های متنوع سبزی داشته باشید اولین قدم این است که بتوانید مکان مناسب را پیدا کنید که باید دارای نور کافی باشد و در نزدیکی منبع آب قرار گیرد و از باد و سرما محافظت شود. یک پنجره آفتاب‌ گیر بهترین مکان برای پرورش سبزیجات است. البته نگران نباشید اگر هم پنجره ای نداشته باشید داشتن لامپ های پر نور فلورسنت نیز برای پرورش این گیاهان مناسب است. دقت کنید که از ابتدای کار به دنبال گلدان های بزرگ و فضای زیاد نباشید، چند گلدان کوچک برای شروع کافی است.

2- دانه خود را درست انتخاب کنید

   برای کاشت سبزی خوردن، می توانید بسته به نوع سبزی از نشاء و یا بذر آن سبزی استفاده کنید، برخی از سبزیجات برای کاشت نیاز دارند که فقط بذرشان روی خاک پاشیده شود، اما برخی نیاز به نشاء دارند که می توانید نشاء آماده آنها را بخرید. اگر شما یک مبتدی در باغبانی هستید، بهتر است که دانه هایی را انتخاب کنید که رشد آنها آسان است. برخی از بهترین انتخاب ها عبارتند از کاهو، گوجه فرنگی، نخود، لوبیا، تربچه، ریحان، آویشن و غیره اما توصیه می کنیم با مقدار کم شروع کنید.

3- انتخاب خاک استاندارد

   خاک استاندارد، نیاز بعدی شما است. خاک سبزی‌ کاری مناسب تر است ولی شما از خاک معمولی باغچه هم می توانید استفاده کنید. فقط مهم است که خاک را الک کنید تا یک دست باشد. همچنین کود مناسب سبب می شود تا سبزیجات تغذیه ی بهتری داشته باشند اما نیازی نیست حتماً به دنبال کودهای شیمیایی باشید. تفاله خشک شده چای، خاک برگ، کودهای حیوانی یا خاکستر چوب و موارد این چنین جزء کودهای ارگانیک و طبیعی به شمار می آیند و برای سبزیجات مناسب هستند.

4- روش کاشت

روی خاک شیارهایی به عمق یک سانتیمتر ایجاد کنید که از هم حدود ۵ سانتیمتر فاصله داشته باشند. اگر بذر سبزی‌ها ریز بود با یک مقدار ماسه بادی مخلوط کنید و در شیارها بریزید. ترکیب با ماسه کمک می‌کند تراکم و پاشیدگی بذر در شیارها مناسب انجام شود. بعد از کاشت روی شیارها را با خاک پر کنید. دقت داشته باشید، روی تمام بذرهایی که کاشته می شوند فقط دو برابر اندازه خودشان خاک ریخته شود. اگر بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می شوند و نمی توانند رشد کنند .

5- آبیاری

   اولین آبیاری بعد از کاشت تأثیر مستقیم بر موفقیت کارتان دارد. برای این کار می توانید یک پارچه یا گونی روی گلدان پهن کنید، طوری که روی سطح خاک را بگیرد بعد با آبپاش شروع به آبیاری کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانیکه بذرها جوانه بزنن. گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه دارید تا سبزی‌ها دو تا سه میلی‌متر رشد کنند و پارچه آرام آرام بالا بیاید. بعد از این مرحله، پارچه را برمی‌داریم و هر زمان خاک را خشک دیدید مقداری آب روی گلدان بپاشید تا گیاه آبیاری شود و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار دهید. هر چه نور بیشتری به سبزی‌ها برسد بهتر است.

   بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود بدهید و ترجیحا از کود طبیعی استفاده کنید اما اگر این کود در دسترس نبود، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد بروید. اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی‌ها آماده خوردن می‌شوند.

فروش بذر سبزیجات خوردنی

ارسال نظر