در دی ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:30
در دی ماه چه بکاریم؟

   گیاهان مختلف برای جوانه‌زنی نیاز به شرایط ویژه دارند. این شرایط بسته به خصوصیات هر گیاه متفاوت خواهد بود. برای جوانه‌زنی بذر باید مجموعه عوامل مانند دما، خاک، نور، آب و رطوبت مناسب باشد. در دی ماه با توجه به برودت هوا امکان کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف در فضای بیرون وجود ندارد.کاشت بذر گل‌ها و گیاهان مختلف یکی از روش‌های تکثیر و پرورش گیاهان محسوب می‌شود. درختان، گل‌ها و گیاهان مختلف همه ساله دانه و یا بذر تولید می‌کنند. با کاشت این دانه‌ها می‌توان اقدام به تولید و تکثیر گیاهان نمود. اگر چه این روش نسبت به روش‌های دیگری مانند قلمه‌زنی و پیوندزنی طولانی‌تر و دشوارتر است، ولی روشی مطمعن و معمول به شمار می‌آید. تقریبا تمام گیاهان از طریق بذر قابلیت تولید دارند. دانه‌های گیاهان دارای یک دوره کوتاه خواب بوده و پس از آن فعال می‌شوند. برای اینکه حداکثر عملکرد را شاهد باشیم باید روش کاشت را بررسی و به دقت اجرا نمود. برخی بذرها را باید مدتی در داخل آب نگه داشت و برخی را باید در داخل دستمال مرطوب نگهداری کرد. در نهایت برخی از دانه‌ها را به طور مستقیم در داخل خاک قرار می‌دهند. نکته مهم این است که برای جوانه زدن باید دانه را از حالت نهفتگی خارج نمود. پس از فعال‌سازی جوانه زنی شروع می شود. انتخاب بذرهای با کیفیت و تازه از دیگر مواردی است که باید در زمان کاشت مورد توجه قرار گیرد. قدرت نامیه دانه‌های تازه بیشتر است. خرید از تولید کنندگان معتبر می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند.

کاشت بذر در داخل آپارتمان در دی ماه

   دی سردترین ماه سال معمولا با شرایط نامساعد جوی همراه است. درختان و گیاهانی که در طبیعت و فضای آزاد وجود دارند در طول زمستان به حالت خواب فرو می‌روند. بدیهی است که کاشت بذر در دی ماه در فضای باز با محدودیت‌هایی روبرو خواهد بود. با توجه به برودت هوا، کاشت و پرورش گیاهان مختلف در فضای سرپوشیده و داخل منزل کاری لذت بخش است. اگر می‌‌خواهید انواع گل‌ها و گیاهان مختلف را در داخل گلدان و خانه بکارید، دست شما برای کاشت اغلب بذرها باز است. داشتن گل و گیاه در داخل خانه به لطافت هوا کمک می‌کند. همچنین به جلوگیری از افسردگی و ایجاد آرامش منجر می‌شود. در دی ماه می‌توانید انواع سبزیجات مانند سبزی خوردن، جعفری، نعنا، ریحان، شاهی، تره و پیازچه را در داخل گلدان بکارید. گلدان را در پشت پنجره قرار دهید تا در معرض نور خورشید باشد. بذرها برای جوانه زدن نیاز به نور خورشید دارند. هر چقدر میزان نوردهی بیشتر باشد، رنگ برگ‌ها تیره تر و اندازه آنها درشت‌تر خواهد بود. دیگر گیاهان قابل کاشت در آپارتمان صیفی‌جات هستند. تقریباً انواع فلفل، گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، کدو و بامیه را می‌توان در داخل گلدان کاشت. سایر صیفی‌جات همانند هندوانه، طالبی، ملون و خربزه نیاز به فضای کافی دارند ولی می‌توان آنها را در گلدان کاشت. از دیگر انواع گیاهان و گل‌های قابل کاشت در دی ماه می‌توان به کاکتوس، گل‌های زینتی، میوه‌های استوایی، بری‌ها و درختان مینیاتوری اشاره نمود. بذر هر کدام از این گل‌ها و گیاهان قابلیت کاشت در داخل گلدان را داشته لذا می‌توان به سادگی آنها را در داخل خانه نگهداری نمود. در صورت داشتن پاسیو، تراس سرپوشیده و یا حیاط خلوت دست شما برای کاشت محصولات بیشتری باز خواهد بود. قبل از خرید و کاشت گیاهان به شرایط نگهداری آن توجه داشته باشید.

کاشت بذر در دی ماه در فضای آزاد

   در سردترین ماه سال کاشت بذر در هوای آزاد با محدودیت همراه است. امکان کاشت مستقیم در داخل خاک باغ، باغچه و حیاط خانه به دلیل برودت هوا وجود ندارد. بنابراین برای کاشت گل‌ها و گیاهان باید ابتدا آنها را در داخل خزانه کاشت. برای اینکار به گلدان های پلاستیکی کوچک و یا سینی نشا نیاز دارید. پس از جوانه‌زنی می‌توان در زمان مناسب نشا را به محل اصلی انتقال داد. در داخل خزانه امکان تامین دما، رطوبت و نور مورد نیاز برای گل و گیاه وجود دارد، بنابراین می‌توان شرایط مناسبی برای گیاه به وجود آورد. با توجه به اینکه طی مدت زمان دو تا سه ماه امکان انتقال جوانه‌ها به مکان اصلی فراهم می گردد، لذا می‌توان در اواخر زمستان و اوایل بهار و همزمان با گرم شدن هوا اینکار را انجام داد. به جز برخی سبزی ها مانند سبزی خوردن، سایر سبزی ها، گل‌ها و گیاهان امکان کاشت بدین صورت را دارند. از این رو کاشت بذر در دی ماه اگر چه به طور مستقیم امکان‌پذیر نیست ولی از طریق کاشت غیرمستقیم صورت می‌گیرد. اگر امکان فراهم آوردن محیط مناسب برای کاشت گیاهان در زمستان را ندارید، می‌توانید با نایلون‌های ضخیم محل کاشت اصلی را عایق‌بندی کنید. البته این روش هزینه و مشکلات خاص خود را خواهد داشت. کاشت بذر در دی ماه به روش غیرمستقیم تقریبا برای تمام انواع گیاهانی که قابلیت کاشت در گلدان را دارند قابلیت اجرا دارد.

کاشت بذر سبزیجات در دی ماه

   کاشت بذر سبزیجات همیشه و در تمام ایام سال لذت بخش است. با کاشت انواع سبزی همواره سبزیجات تازه در دسترس خواهید داشت. برگ‌های نعنا، ریحان و جعفری عطر و بوی خوشی دارند که فضای خانه شما را پر خواهد کرد. همچنین طعم و مزه غذاها با سبزیجات تازه بسیار بهتر است. علاوه بر سبزی خوردن، در صورتیکه فضای کافی دارید، امکان کاشت بذر هویج، کاهو، کلم، تربچه، پیازچه، پیاز و کاسنی در دی ماه وجود دارد. برای کاشت بذر سبزیجاتی مانند کاهو، کلم، پیاز، هویج و کاسنی فاصله کاشت را مد نظر قرار دهید. اینکار در هنگام برداشت محصول الزامی است، لذا حداقل فاصله کشت ۱۵ سانتیمتر با توجه به نوع سبزیجات کاشته شده را رعایت کنید. کاشت بذر سبزیجات در داخل آپارتمان کار هیجان انگیزی است که می توانید در سردترین ماه سال آنرا تجربه کنید. انواع سبزیجات برای رشد و نمو نیاز به دمای ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد دارند، لذا در هوای دی ماه فرصت چنین کاری در فضای بیرون وجود ندارد. در صورت کاشت سبزیجات در داخل منزل می توان آنها را در داخل گلدان کاشت. حال اگر تمایل به کاشت سبزیجات در فضای باز را دارید، باید گفت که بطور مستقیم عملا هیچ گونه گیاهی را نمی‌توان کاشت. شما برای اینکار نیاز به کاشت در محل اولیه و سپس انتقال آنها به مکان اصلی در ماه‌های بعدی دارید.

 انواع صیفی جات قابل کاشت در دی ماه

   بهترین زمان کاشت صیفی‌جات در بهار و تابستان است. انواع هندوانه، طالبی، خربزه و ملون در هوای گرم تابستان دلچسب است. برخی صیفی‌جات مانند گوجه‌فرنگی، خیار، بادمجان و کدو در تمام ایام سال مصرف می‌شوند. اگر در سرمای زمستان می‌خواهید صیفی‌جات تازه داشته باشید، می‌توانید بذر آنها را بکارید. گوجه فرنگی و خیار دارای تنوع زیادی است. بیش از ۵۰ نوع گوجه فرنگی و ده نوع خیار را می‌توان در داخل گلدان و در منزل کاشت. برای کاشت صیفی‌جات در فضای باز با محدودیت مواجه هستید. در هوای سرد دی ماه امکان کاشت صیفی‌جات در باغ و باغچه وجود ندارد. اگر تمایل به کاشت بذر صیفی‌جات در اولین ماه زمستان را دارید، باید ابتدا بذرها را در داخل گلدان و سینی نشا کاشته و پس از اینکه جوانه‌ها بزرگ شدند و در صورت مساعد بودن هوای بیرون به محل اصلی انتقال داد. صیفی‌جات محصولاتی گرما دوست هستند و در هوای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد خوبی دارند. اگر در خزانه و یا داخل آپارتمان دمای حدود ۲۵ درجه را برای آنها فراهم کنید، شاهد رشد مناسب آنها خواهید بود. صیفی‌جات بسته به نوع، ما بین دو تا سه ماه بعد از کاشت، بار می‌دهند. بنابراین در صورت کاشت صیفی‌جات در دی ماه اولین محصولات شما در اسفند ماه و نزدیک نوروز قابل برداشت است. 

بذر گل‌ها و گیاهان قابل کاشت در دی ماه

   کاشت بذر در دی ماه تنها مختص صیفی‌جات و سبزیجات نیست. اگر چه در بیرون از خانه هوا سرد است و گل‌ها و درختان خشک و بی روح به نظر می‌رسند ولی می‌توان در داخل خانه، انواع گل‌های زیبا و تزیینی را کاشت. گل‌های زیبا و خوش عطر فضای بی‌نظیری در خانه به وجود می‌آورند. قرار دادن گلدان‌های زیبا در سالن، اپن آشپزخانه، راهرو و سر میز شام جالب و هیجان‌انگیز است. گل‌ها آرامش‌بخش هستند به طوریکه با هر نگاه کردن به آنها احساس خوبی به شما دست می‌دهد. برای کاشت گل می‌توانید حتی در سردترین ماه سال نیز اقدام کنید. کاشت بذر گل در دی ماه در داخل گلدان، گلخانه، پاسیو، خزانه و مکان‌های سرپوشیده به راحتی امکان پذیر است. انواع گل‌های زینتی را می توان در داخل گلدان کاشت. متوسط دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گل حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. البته برخی گل‌های پاییزی در دمای ۱۵ درجه و برخی گل‌های تابستانی در دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه رشد خوبی دارند ولی دمای ۲۰ درجه دمای قابل قبول برای تمام انواع گل‌هاست. بدین ترتیب با کاشت بذر گل در گلدان می‌توان انواع گل‌های زینتی را در دی ماه کاشت. زمان گل‌دهی گل‌ها متفاوت از یکدیگر است. برخی از آن‌ها در مدت ۳ ماه بعد از کاشت به مرحله گل‌دهی می‌رسند و برخی به زمان بیشتری نیاز دارند. برخی گل‌ها همیشگی بوده و برخی یکساله‌اند.دی ماه فرصت خوبی است که گل‌های مختلف را کاشته و در اواخر زمستان و نزدیک عید نوروز با گل‌های زیبا و رنگارنگ به استقبال بهار بروید.

کاشت کاکتوس در دی ماه

   بذر کاکتوس بسیار ریز و سیاه رنگ است. بذر کاکتوس به طور طبیعی قدرت نامیه پایینی دارد لذا هنگام خرید باید دقت کافی داشته باشید که از مراکز معتبر و برندهای معروف خریداری کنید. کاکتوس‌ها رشد کمتری نسبت به سایر گل‌ها دارند و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. برگ‌های ضخیم و تیغ‌دار کاکتوس برای زندگی در شرایط سخت بیابانی سازگاری دارند. آب و هوای گرم و آب کم جزو خصوصیات آب‌وهوای بیابانی است بنابراین در پرورش کاکتوس باید این موارد را در نظر بگیرید. دمای متوسط ۲۵ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذر کاکتوس مساعد است. پس از جوانه زدن بذرها دقت کنید که هر هفته یکبار به میزان کم به کاکتوس‌ها آب دهید. کاکتوس برای پرورش نیاز به خاک سبک دارد لذا از خاک‌های سنگین باغچه برای آن خودداری کنید. گل‌های کاکتوس معمولا در فصل بهار و تابستان گل می‌دهند. در صورت کاشت کاکتوس در دی ماه این احتمال وجود دارد که در تابستان آینده اولین گل‌های کاکتوس را مشاهده کنید.

در دی ماه چه درختانی را می توانیم بکاریم

   کاشت بذر درختان و بونسای در دی ماه کار گلخانه داران، باغداران و افراد حرفه‌ای است. در ماه‌های سرد زمستان که درختان و گیاهان در حالت خواب قرار دارند، کاشت بذر انواع درختان در گل‌خانه ها و خزانه ادامه دارد. انواع درختان بونسای و خاص را می‌توانید در دی ماه در داخل گلدان و سینی نشا بکارید. بونسای درختان مینیاتوری کوچکی که در گلدان‌های زیبا نگهداری می‌شود به عنوان یک وسیله دکوری و تزیینی در فضاهای داخلی به کار می‌رود. اگر تمایل دارید یکی از درختان بونسای را خودتان بکارید و آنرا نگهداری کنید، امکان کاشت بذر در دی ماه به راحتی وجود دارد..

کاشت بذر هیبریدی در دی ماه

اصطلاح هیبریدی به انواع میوه‌ها، سبزیجات، درختان و گل‌هایی گفته می‌شود که بر روی بذر آنها اصلاحات ژنتیکی صورت گرفته است. گل‌ها و گیاهان هیبریدی مقاوم تر هستند و میوه و سبزیجات آن طعم و مزه خوبی دارند. 

 

ارسال نظر