در آبان ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:25
در آبان ماه چه بکاریم؟

   بذر گل‌ها و گیاهان برای جوانه‌زنی و رشد و نمو نیاز به شرایط مناسب آب و هوایی دارند. هر نوع گل و گیاهی با توجه به ویژگی‌های خود رشد می‌نماید. دما، نور، آب، خاک و رطوبت از جمله عوامل مهم در رشد گیاه هستند. برخی افراد تصور می‌کنند که کاشت بذر گل‌ها و گیاهان تنها مختص فصل‌های بهار و تابستان است. اگر چه در شش ماهه اول سال امکان کاشت انواع سبزیجات، گل‌ها و گیاهان مختلف وجود دارد ولی در فصول پاییز و حتی زمستان نیز می‌توانید گل‌ها و گیاهان مختلفی را بکارید. دومین ماه پاییز بسته به منطقه محل کاشت می‌تواند هوای سرد پاییزی و یا هوای معتدل داشته باشد. اگر در مناطق گرمسیری سکونت دارید دمای هوا در آبان ماه معتدل و مطلوب است. در این صورت در این ماه می‌توان انواع سبزیجات، میوه‌ها، گل‌ها و گیاهانی که امکان کاشت در فصل بهار دارند را کاشت. در مناطق سردسیر با توجه به شرایط آب و هوایی و دمای هوا امکان کاشت بذرهای سردسیری وجود خواهد داشت. البته این نکته را بدانید که برای کاشت بذر در آپارتمان، شما هیچ محدودیتی در تمام ایام سال ندارید. هوای داخل آپارتمان به وسیله تهویه مطبوع قابل کنترل است، بنابراین می‌توان انواع بذر را در داخل گلدان کاشت. نکته قابل توجه این است که شرایط کاشت، نگهداری و پرورش گیاهان را مطالعه و به درستی اجرا کنید.

کاشت بذر در آبان ماه در آپارتمان

   اگر از دوستداران گل‌ها و گیاهان هستید باید گفت که شما نه تنها در آبان ماه بلکه در تمام ایام سال می‌توانید هر نوع بذری که می‌خواهید در داخل گلدان بکارید. اغلب گل‌ها، درخت ها، سبزی ها و گیاهان مختلف را می‌توان در داخل گلدان کاشت. شما می‌توانید گلدان‌ها را در داخل آپارتمان، داخل بالکن، تراس، راه پله، پاسیو و راهرو قرار دهید. با کاشت انواع گل‌ها و گیاهان علاوه بر زیبایی خاصی که به فضای داخل خانه خود می بخشید، به لطافت هوا و تصفیه هوای داخل منزل کمک شایانی می‌کنید. در فصل پاییز و زمستان به دلیل شرایط جوی، سبزیجاتی مانند سبزی خوردن کمیاب می‌شوند. همچنین قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد. با کاشت بذر سبزی خوردن در گلدان و داخل خانه می‌توانید همواره انواع سبزی‌های تازه و بهداشتی در دسترس داشته باشید. به همین ترتیب بذر بسیاری از گل‌ها و گیاهان دیگر مانند هویج، کلم، کاهو، فلفل، گوجه‌فرنگی، خیار، کاکتوس، میوه‌های استوایی، انواع بری‌ها و نظیر آن را می‌توان در داخل گلدان و منزل کاشت. نکته مهم در کاشت گیاهان در داخل آپارتمان انتخاب گلدان مناسب، خاک و کود متناسب با گیاه، انتخاب محل نگهداری گل و گیاه، مراقبت‌های ویژه از گل و گیاه و نحوه کاشت بذر است.

کاشت بذر در فضای باز در آبان ماه

   در میانه پاییز هوا کاملا رنگ و بوی پاییزی به خود گرفته است. دمای هوا نسبت به ماه‌های قبل سرد شده و بادهای پاییزی، باران و گاهی اوقات برف را شاهد هستیم. برای کاشت بذر در آبان ماه ابتدا باید به شرایط جوی منطقه توجه داشته باشید. در مناطق سردسیری که متوسط دمای هوا به حدود ۱۰ درجه سانتیگراد و کمتر می رسد امکان کاشت در فضای آزاد کم خواهد بود. معمولا در چنین مواردی بذرها را در خزانه و یا گلخانه کاشته و پس از گذشت مدتی و رشد گیاه آنرا به محل اصلی انتقال می‌دهند. همچنین می‌توان پس از جوانه زنی، نشا را به گلدان منتقل نمود. پس از اینکه جوانه‌ها به اندازه کافی رشد نمودند می‌توان آن‌ها را محل اصلی منتقل کرد. گلخانه‌ها و مزارع پرورش گل و گیاه در طول زمستان از این شیوه برای کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف استفاده می‌کنند. در خزانه دما، رطوبت، نور و سایر شرایط قابل کنترل است. بدین ترتیب امکان کاشت بذرهای مختلف به وجود می آید. در مناطقی که هوا معتدل و یا گرم است، دمای هوا در آبان ماه همانند روزهای ابتدایی فصل بهار خواهد بود. شما می‌توانید انواع سبزیجات، صیفی‌جات، میوه‌ها، درختان و گل‌ها را بطور مستقیم در فضای آزاد بکارید. به طور کلی کاشت بذر در محل اولیه و سپس انتقال جوانه ها به محل اصلی اصلی‌ترین روش کاشت در ماه‌های سرد سال خواهد بود. 

کاشت بذر سبزیجات در آبان ماه

   سبزیجات جزو خوراکی‌های پرخاصیت و پرطرفدار به شمار می آیند. مصرف روزانه سبزیجات به تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می‌انجامد. همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با انواع بیماری‌ها را به دنبال دارد. کاشت بذر سبزیجات در فضای بسته در تمام ماه‌های سال امکان پذیر است. در ماه آبان در صورتی که متوسط دمای هوا حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد، می‌توان انواع سبزی خوردن، جعفری، نعنا، اسفناج، شوید، ریحان و شنبلیله را کاشت. بهترین دمای جوانه زنی برای کاشت بذر سبزیجات ما بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. از دیگر سبزیجاتی که می‌توانید در آبان ماه و فصل پاییز آنرا بکارید، انواع کلم و گل کلم است. کلم‌ها و گل کلم‌ها سبزیجاتی هستند که در پاییز و زمستان استفاده می‌شوند. دوره باردهی گل کلم از ۳ ماه به بالا خواهد بود، لذا در صورت کاشت بذر در آبان ماه در اواسط زمستان گل کلم‌های شما آماده استفاده خواهند بود. کاسنی و آندیو و هویج از دیگر سبزیجات سرما دوست محسوب می‌شوند. این سبزیجات را می‌توانید در آبان ماه بکارید. همچنین می توانید بذر انواع ریحان شامل ریحان بوته‌ای، ریحان بنفش، ریحان دارچینی، ریحان ایتالیایی، ریحان سبز محلی، انواع هویج مانند هویج گرد اطلسی و هویج فرنگی، انواع گل کلم مانند گل کلم بنفش، گل کلم سفید، گل کلم سبز و کلم بروکلی، پیازچه سفید و قرمز، پیاز قرمز و زرد، ترب‌های سفید و سیاه را می‌توان در آبان ماه کاشت.

کاشت بذر صیفی جات در آبان ماه

   صیفی‌جات دسته ای از میوه‌ها و سبزیجات پر مصرف هستند که در برنامه غذایی روزانه افراد نقش مهمی دارند. با توجه به کاربرد زیاد صیفی‌جات در تهیه انواع غذاها، میوه‌ها و خوراکی ها، سبزیجات، تهیه سالاد، چاشنی و بسیاری مواد دیگر، کاشت بذر و پرورش آن‌ها در تمام ایام سال ادامه می یابد. در ماه‌های بهار و تابستان می‌توان بطور طبیعی و با استفاده از گرمای هوا و تابش نور خورشید انواع صیفی‌جات را کاشت. صیفی‌جات گرما دوست بوده و در گرمای بهار و تابستان قابلیت رشد دارد. معمولا دمای ما بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد برای رشد و جوانه زنی صیفیجات مورد نیاز است. در آبان ماه در صورتیکه دمای هوا خیلی سرد نباشد، می‌توان انواع صیفیجات را در فضای باز کاشت. انواع کدو تنبل و کدو حلوایی جزو صیفی‌جاتی هستند که در طول ماه‌های پاییز و زمستان مصرف زیادی دارند. با توجه به اینکه دوره باردهی کدو حدود ۳ ماه است، می‌توانید بذر آن‌ها را در آبان ماه بکارید. بدین ترتیب در اواسط زمستان می‌توانید کدوهای خود را برداشت کنید. یکی از انواع پرکاربرد صیفیجات، گوجه فرنگی است. جالب است بدانید که بیش از ۵۰ نوع گوجه فرنگی تولید و عرضه می شود. اگر تمایل به کاشت گوجه فرنگی دارید می‌توانید به راحتی در داخل گلدان، فضای بسته و داخل منزل خود انواع گوجه فرنگی را بکارید. بطور متوسط پس از گذشت یک هفته از زمان کاشت، جوانه ها ظاهر می شوند. در صورت فراهم نمودن شرایط مناسب برای پرورش می‌توانید حدود ۳ ماه بعد محصولات خود را برداشت کنید.

بذر میوه ‌های کمیاب قابل کاشت در آبان

   میوه‌های استوایی، انواع بری و دراگون فروت جزو میوه‌های کمیاب در ایران محسوب می شوند. این میوه‌ها در مناطق استوایی، مناطق سردسیر روسیه، آمریکای شمالی و اروپا می رویند. بذر این میوه‌ها پس از استقبال مردم سایر کشورها از آمریکا، آمریکای لاتین، اروپا و روسیه به سایر مناطق انتقال داده شد. در ایران نیز میوه‌های کمیابی مانند پاپایا، بری و دراگون فروت چند سالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده است. هر کدام از این میوه‌ها نیاز به شرایط خاص محیطی برای کاشت و پرورش دارند. پاپایا جزو میوه‌های استوایی و گرمسیری است که همانند طالبی و خربزه است. این میوه آبدار و خوشمزه بوده و سرشار از ویتامین، مواد معدنی و املاح مورد نیاز بدن است. پاپایا رد لیدی، پاپایا بنگلادشی، پاپایا بلک گست و پاپایا هلند گلد جزو انواع پرطرفدار پاپایا محسوب می شود. حداقل دمای مناسب برای جوانه زنی پاپایا ۱۵ درجه سانتیگراد است پس اگر دمای محل کاشت شما در این محدوده است می‌توانید در آبان ماه بذر پاپایا بکارید. انواع بری‌ها از دیگر میوه‌های کوچک و پرخاصیت هستند که امکان کاشت آن‌ها در آبان ماه وجود دارد. بری‌ها میوه‌های سردسیری هستند. از آنجا که بری یک گیاه بوته ای است می‌توان به راحتی آنرا در داخل گلدان کاشت. نزدیک به ۱۷ نوع بذر بری را می‌توان از فروشگاه معتبر خریداری کرد. بلک بری، رزبری، بلوبری، استرابری، گوجی بری و رزبری قرمز جزو انواع بری قابل کاشت در آبان ماه است. بوته های بری چند ساله هستند و در اواخر تابستان و پاییز می‌توان میوه‌های آنرا برداشت کرد. دراگون فروت از دیگر گونه های کمیاب است که امکان کاشت آن‌ها در گلدان وجود دارد. درختچه های دراگون فروت چند بار در سال میوه می دهند بنابراین می‌توانید در طول سال میوه‌های دراگون فروت تازه داشته باشید.

انواع بذر گل‌ها و گیاهان زینتی قابل کاشت در آبان

   گل‌ها و گیاهان زینتی طرفداران زیادی دارند. اغلب گل‌ها قابلیت کاشت در گلدان و فضای بسته را دارند. بدین ترتیب امکان کاشت انواع بذر گل در داخل گلدان در تمام ماه‌های سال وجود دارد. حتی اگر در آبان ماه بذرهای خود را در داخل گلدان کاشته و در حیاط قرار می دهید، در طول روز گلدان ها را در فضای آزاد و زیر نور خورشید قرار داده و در شب هنگام و بویژه شبهای سرد آن‌ها را به مکان مسقف و گرمتر منتقل کنید. اگر برای حیاط، باغ، باغچه و یا مزرعه خود گل می کارید، توصیه می شود گل‌های مورد نظر خود را در گلدان کاشته و تا جوانه بزنند. معمولا مدت زمان جوانه زنی انواع گل‌ها ما بین ۱۰ تا ۲۰ روز خواهد بود. پس از آن حداقل سه ماه برای گل‌های با رشد زیاد، زمان لازم است تا به مرحله گلدهی برسند. برخی انواع گل‌ها برای گلدهی به زمان بیشتری تا شش ماه نیاز دارند. بذر گل‌ها را می‌توان در داخل گلدان و فضای بسته کاشت. دمای مناسب برای جوانه زنی انواع گل‌ها حداقل ۱۰ درجه سانتیگراد است و تا ۲۰ درجه متغیر است. اگر دمای محیط کشت شما خارج از این محدوده است باید برای کاشت گل از محل دیگری غیر از محل اصلی استفاده کرد.

انواع گل‌های قابل کاشت در آبان ماه 

   شامل گل داوودی پاکوتاه، گل ناز آفتابی، گل گازانیا، گل شاه پسند الوان، گل قهر و آشتی، گل ستاره ای، گل پیچک زینتی، گل حنا پاکوتاه، گل آصف السلطنه، گل کوکب، گل جعفری، گل رعنا، گل مینا، گل پریوش، گل قرنفل الوان، گل عروس صورتی، گل آلاله، گل بگونیا، گل میخک، گل نازیخی الوان، گل زبان در قفا، گل زنگوله ای، گل مغربی، گل لوبلیا، گل میمون و گل کلم زینتی است. لازم بذکر است که اغلب گل‌ها و گیاهان زینتی امکان کاشت در گلدان را دارند بنابراین محدودیتی در کاشت بذر آن‌ها در ماه‌های مختلف سال وجود ندارد. شما می‌توانید در طول شبهای سرد و یا مواقعی که اوضاع جوی نامساعد است، آن‌ها را در داخل فضای بسته نگهداری نمود.

کاشت بذر کاکتوس در آبان

   کاکتوس‌ها از انواع گل‌های خاص هستند که می‌توان آن‌ها را در گلدان کاشت. حتی اگر قصد کاشت کاکتوس در باغ و باغچه را دارید توصیه می شود بذر کاکتوس ها را ابتدا در گلدان کاشته و پس از جوانه زنی و رشد کافی، آنرا به مکان اصلی انتقال دهید. کاکتوس معمولا پس از دو تا سه هفته جوانه زده و چندین ماه طول می کشد تا به گلدهی برسند. دمای مناسب برای جوانه زنی کاکتوس میان ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است، بنابراین با کاشت آن در فضای بسته و دمای مناسب می‌توان اقدام کرد. کاکتوس ها نسبت به سایر گل‌ها رشد کمی دارند و طی چندین سال به اندازه بزرگ می رسند. برای کاشت کاکتوس باید به دما، نور، نوع کود، تعداد دفعات آبیاری و نحوه مراقبت از گل توجه کافی داشته باشید. در آبان ماه می‌توان انواع بذر کاکتوس را در گلدان کاشت.

چه نوع بونسای و درختان خاصی را می‌توان در آبان ماه کاشت

   درختان بونسای کوچک و قابل حمل هستند. برای نگهداری و پرورش بونسای نیازی به کاشت آن‌ها در زمین و فضای باز نیست. شما می‌توانید بذر انواع درختان بونسای را در گلدان و فضای داخل منزل بکارید. اندازه کوچک بونسای امکان کاشت آن در گلدان را فراهم می آورد. بونسای یا درختان مینیاتوری نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. علاوه بر مراقبت‌های معمول در خصوص درختچه‌های بونسای نیاز به توجهات بیشتری وجود دارد. این درختان منحصر بفرد بسیار خاص بوده و بطور معمول کاشته نمی‌شوند.

    با توجه به اینکه اغلب درختان اعم از بونسای و یا درختان دیگر برای جوانه‌زنی نیاز به دمای معتدل دارند لذا می‌توان ابتدا بذرها را در یک گلدان و محیط قابل کنترل کاشته و سپس به محل اصلی انتقال دهید. اینکار موجب افزایش قدرت جوانه زنی و رشد و نمو جوانه خواهد شد. پس از گذشت چندین هفته و پس از اینکه جوانه ها به اندازه کافی رشد کردند می‌توان آن‌ها را به محل اصلی انتقال داد.

کاشت بذرهای هیبریدی در آبان ماه

   یکی از انواع بذرهای با کیفیت و مرغوب نوع هیبریدی است. این بذرها اصلاح شده هستند و بر روی عملکرد و کیفیت آن‌ها کار زیادی انجام شده است. میوه‌ها و سبزیجات هیبریدی ظاهر مطلوبی داشته و طعم و مزه خوبی دارند. انواع میوه‌های هیبریدی مانند ملون، صیفیجات مانند فلفل، خیار، کدو و کلم و گل‌های زیبایی همانند گل جعفری، گل آلاله، گل حسن یوسف و گل شمعدانی را می‌توانید از نوع هیبریدی آن بکارید. برای کاشت میوه‌ها و سبزیجات هیبریدی باید به دمای مورد نیاز برای کاشت و جوانه زنی آن‌ها توجه نمود. اگر تصمیم به کاشت در گلدان دارید محدودیتی برای اینکار ندارید ولی در خصوص کاشت بذر در فضای باز باید به دمای محیط توجه کنید. انواع گل کلم هیبریدی را می‌توانید در فصل پاییز بکارید. گل‌های زینتی را می‌توان در گلدان بطور موقتی کاشت و پس از مدتی به محل اصلی آن‌ها انتقال داد. 

 

ارسال نظر