در مرداد ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:22
در مرداد ماه چه بکاریم؟

   فصل تابستان با فراوانی انواع میوه و سبزیجات همراه است. گرمای هوا و نور خورشید دو عاملی هستند که موجب رشد انواع گل ها و گیاهان می شوند. سبزی های تابستان درشت و خوش عطر بوده و کیفیت خوبی دارند. میوه ها و سایر صیفی جات نیز رنگارنگ و دلچسب است. برای کاشت بذر در دومین ماه تابستان گزینه های متفاوتی در دسترس شما قرار دارد. اگر می خواهید در فصل تابستان به کاشت انواع سبزیجات و صیفی جات اقدام کنید، هنوز فرصت باقی است. برخی گیاهان مانند سبزیجات دوره باردهی کوتاه تری داشته، لذا می توانید در شهریور ماه انواع سبزیجات تازه و بهداشتی که خود کاشته اید را مصرف کنید. در تابستان بچه ها و کودکان در منزل بوده و وقت بیشتری دارند. کاشت و پرورش انواع گل ها و گیاهان مختلف در داخل منزل سرگرمی جالبی برای آنها خواهد بود.

کاشت بذر در مرداد ماه

کاشت بذر در مرداد ماه در داخل منزل

   بسیاری افراد گلکاری و سبزیکاری در داخل منزل را دوست دارند. این کار در واقع یک تفریح و سرگرمی بوده و در کنار فواید زیادی که مصرف میوه ها و سبزیجات خانگی دارد، یک کار لذت بخش خواهد بود. گلها و گیاهان شادابی و طراوت خاصی به فضای داخل منزل می دهند. اگر می خواهید انواع بذر قابل کاشت در مرداد ماه را بشناسید باید گفت که برای کاشت انواع گلها و گیاهان در داخل گلدان و آپارتمان محدودیت زیادی وجود ندارد. دمای داخل منازل در تمام ایام سال اغلب یکنواخت بوده و با انواع سیستم های تهویه مطبوع قابل کنترل است. با توجه به دمای مناسب داخل آپارتمان ها که حدود 20 الی 24 درجه است می توان انواع سبزیجات، گلها، گیاهان، درختان مینیاتوری و صیفی جات را کاشت. نکته مهم در کاشت و پرورش گیاهان در آپارتمان توجه به نور مناسب، رطوبت، نوع خاک و بستر کشت و میزان آبیاری است. بدین ترتیب شما انواع سبزیجات، صیفی جات، گلها و گیاهان زینتی، کاکتوس، بذرهای هیبریدی و میوه های خاص و کمیاب را می توانید در داخل گلدان و پاسیو کاشته و از آن لذت ببرید. با تهیه انواع گلدان های مناسب، خاک و کود و لوازم باغبانی  امکان کاشت و پرورش انواع گیاهان در مرداد ماه در داخل آپارتمان برای شما فراهم می آید. 

فضای باز در مرداد ماه

   کاشت و پرورش گل ها و گیاهان مختلف در فضای باز بدلیل عدم کنترل شرایط جوی با محدودیت هایی همراه است. اگر تصمیم به کاشت بذر در باغ، باغچه، مزرعه و فضای باز در مرداد ماه را دارید انواع سبزی ها، صیفی جات، میوه ها و گل های مختلف را می توانید بکارید. برای کاشت انواع گل ها و گیاهان در فضای آزاد باید به شرایط آب و هوایی محل کاشت توجه داشته باشید. گل ها و گیاهان مختلف برای جوانه زنی نیاز به دمای مناسب خود را دارند. بنابراین توصیه می شود قبل از خرید بذر به دمای مناسب برای رشد و نمو آن توجه داشته باشید. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید که دمای هوا در تابستان به حدود ۳۰ درجه سانتیگراد می رسد، می توانید انواع سبزیجات، گل ها و صیفی جات را که ویژه کشت در فصل بهار است را بکارید. اگر در مناطق گرمسیری سکونت دارید باید به حداکثر دمای محل کاشت توجه داشته باشید. گلخانه ها با فراهم آوردن شرایط مناسب کاشت برای انواع گیاهان در تمام ایام سال از یکنواختی کاشت برخوردارند.

فضای باز در مرداد ماه

   کاشت و پرورش گل ها و گیاهان مختلف در فضای باز بدلیل عدم کنترل شرایط جوی با محدودیت هایی همراه است. اگر تصمیم به کاشت بذر در باغ، باغچه، مزرعه و فضای باز در مرداد ماه را دارید انواع سبزیجات، صیفی جات، میوه ها و گل های مختلف را می توانید بکارید. برای کاشت انواع گل ها و گیاهان در فضای آزاد باید به شرایط آب و هوایی محل کاشت توجه داشته باشید. گل ها و گیاهان مختلف برای جوانه زنی نیاز به دمای مناسب خود را دارند. بنابراین توصیه می شود قبل از خرید بذر به دمای مناسب برای رشد و نمو آن توجه داشته باشید. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید که دمای هوا در تابستان به حدود ۳۰ درجه سانتیگراد می رسد، می توانید انواع سبزیجات، گل ها و صیفی جات را که ویژه کشت در فصل بهار است را بکارید. اگر در مناطق گرمسیری سکونت دارید باید به حداکثر دمای محل کاشت توجه داشته باشید. گلخانه ها با فراهم آوردن شرایط مناسب کاشت برای انواع گیاهان در تمام ایام سال از یکنواختی کاشت برخوردارند.

کاشت بذر سبزیجات در مرداد

   بذر سبزیجات اغلب نیاز به دمای حداکثر ۳۰ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی و رشد دارند. شما می توانید انواع بذر ریحان شامل ریحان بوته ای یونانی، ریحان سبز محلی، ریحان بنفش، ریحان ایتالیایی، ریحان لیمویی، ریحان بنفش ویولتا، ریحان یاقوت ارغوانی، ریحان تایلندی، ریحان دارچینی و ریحان شیرین تایلندی واریته را در مرداد ماه بکارید. زمان باردهی این سبزیجات معمولا ۵۰ روزه است لذا در صورت کاشت در ابتدای مرداد ماه می توان امیدوار بود که در انتهای شهریور ماه از ریحانی که خود کاشته اید استفاده کنید. از دیگر بذر سبزیجات قابل کاشت در مرداد ماه تربچه دو رنگ، انواع سبزی خوردن مانند شاهی، نعنا، جعفری و تره، ترب سفید کشیده یا ترب سفید ژاپنی، پیازچه قرمز، انواع گل کلم شامل گل کلم بنفش گرافیتی، گل کلم سفید، گل کلم سبز ناتالینو، کلم کیل سبز توسان، انواع کاهو شامل کاهو فر بنفش، کاهو سبز فر، کاهو اورست، کاهو اهوازی، کاهو سالاد بول قرمز، کاهو کاسنی سالادی، کاهو چینی و کاهو سالادی، مرزه و شنبلیله معرفی می شود. همانطور که ملاحظه می شود در فصل تابستان و مرداد ماه دست شما برای کاشت بذر انواع سبزیجات باز است. شما می توانید در اوایل مرداد ماه انواع سبزیجات مورد نظر خود را کاشته و در شهریور ماه آنها را برداشت کنید. زمان باردهی انواع سبزیجات از ۴۰ روز شروع شده و تا سه ماه برای انواع گل کلم می رسد. اگر می خواهید در فصل پاییز گل کلم های خود را برداشت کنید مرداد ماه فرصت خوبی برای کاشت است. همچنین انواع کاهو مناسب برای سالاد را می توانید در مرداد ماه کاشته و از آنها برای تهیه سالاد استفاده کنید. 

کاشت بذر صیفی جات در مرداد

   صیفی جات به میوه ها و سبزیجات خوشمزه و پرکاربردی گفته می شود که بطور روزانه به آنها نیاز داریم. انواع گوجه فرنگی، فلفل، کدو، بادمجان، هندوانه، طالبی، خیار، لوبیا و بامیه جزو صیفی جات پر مصرف هستند. انواع صیفی جات را می توان از ماههای خرداد تا شهریور ماه کاشت. زمان باردهی انواع صیفی جات از ۶۰ روز به بالا است لذا در صورتی که در ابتدای مرداد ماه نسبت به کاشت بذر صیفی جات اقدام کنید در انتهای تابستان اولین برداشت خود را می توانید انجام دهید.

   انواع صیفی جات بسیار رنگارنگ و خوشمزه بوده و کاربرد زیادی دارند. شما می توانید از گوجه فرنگی در انواع غذا و سالاد استفاده کرده یا اینکه از کدو، بادمجان و بامیه در تهیه انواع غذا بکار برید. میوه هایی مانند هندوانه، طالبی و خربزه شیرین و آبدار هستند و بهترین نوع میوه برای روزهای گرم تابستان بشمار می آیند. انواع بذر هندوانه شوگر بیبی، هندوانه کریمسون ایتالیایی،هندوانه کلوندیک و هندوانه چارلسون گری را در مرداد ماه بکارید. بذرهای هندوانه در مدت زمان یک هفته تا ۱۰ روز جوانه زده و بسته به نوع هندوانه کاشته شده ما بین ۷۵ تا ۱۴۰ روز بعد قابل برداشت هستند. اگر می خواهید محصول هندوانه خود را زود برداشت کنید،بذر هندوانه شوگر بیبی توصیه می شود که در مدت زمان دو ماه و نیم بعد از جوانه زدن قابل برداشت خواهد بود. گوجه فرنگی از دیگر صیفی جات پر کاربرد است که می توان در مرداد ماه آنرا کاشت. انواع گوجه فرنگی گیلاسی قرمز، زنگوله ای، گوجه فرنگی خوشه ای پرتقالی، گوجه فرنگی سان مارزانو، گوجه فرنگی داترینو خوشه ای، گوجه فرنگی قلبی قرمز، گوجه فرنگی لیمویی، گوجه فرنگی بلک بیوتی، گوجه فرنگی غول پیکر، گوجه فرنگی توندو درشت، گوجه فرنگی ناپولی، گوجه فرنگی مینی بل، گوجه فرنگی فیساچتو، گوجه فرنگی دلمه ای سیسیلی قرمز، گوجه فرنگی نیلی و گوجه فرنگی گراز صورتی را می توان در تابستان کاشت.

   بذر گوجه فرنگی گرما دوست است لذا با اینکه بهترین فصل کاشت انواع گوجه فرنگی در فصل بهار است؛ می توان آنها را در تابستان نیز کاشت. دوره باردهی انواع گوجه فرنگی حداقل دو ماه بعد از جوانه زنی است. بدین ترتیب در صورت کاشت بذر گوجه فرنگی می توان در انتهای تابستان اولین محصولات خود را برداشت نمود. از دیگر صیفی جات پر طرفدار انواع فلفل است. برخی انواع بذر فلفل مانند فلفل پاپریکا قرمز، زرد و نارنجی را می توان در مرداد ماه کاشت. در واقع بهترین زمان کاشت انواع پاپریکا در فصل تابستان است. دیگر انواع فلفل مانند فلفل سبز کشیده شیرین، فلفل دلمه ای، فلفل مجارستانی، فلفل زینتی، فلفل پادرون، فلفل کاپی، فلفل سبز کشیده تند، فلفل ریز شیرین و فلفل کوبانله، اگر چه بهترین زمان کاشت آنها در فصل پاییز است ولیکن در مرداد ماه نیز می توان آنها را کاشت. مدت زمان باردهی انواع فلفل حدود دو ماه است لذا در صورت کاشت انواع فلفل در اواخر شهریور ماه آماده برداشت خواهند بود. انواع بذر بادمجان، کدو و ذرت از دیگر صیفی جات مناسب برای کاشت در تابستان است. 

کاشت بذر انواع میوه های کمیاب در مرداد ماه

   میوه های کمیابی  شامل میوه های استوایی، انواع بری، پاپایا و دراگون فروت است. اگر می خواهید یک تجربه جدید و متفاوت از کاشت و پرورش گیاهان داشته باشیدکاشت بذر میوه های کم یاب توصیه می شود. میوه های کمیاب استوایی شامل پاپایا بنگلادشی، پاپایا رد لیدی، پاپایا بلک گست و پاپایا هلند گلد برای رشد مناسب به دمای حداکثر ۳۵ درجه نیاز دارند؛ لذا می توانید به سهولت آنها را باغ و باغچه خود نصب کنید. این میوه ها ویژه مناطق گرمسیری هستند لذا دمای بالا و رطوبت کافی جزو موارد مهم برای رشد و نمو آنهاست. انواع دراگون فروت شامل دراگون فروت سفید، دراگون فروت بنفش، دراگون فروت زرد و دراگون فروت قرمز از دیگر میوه های گرمیسری هستند که به دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه نیاز دارند. بنابراین می توان بذر آنها را در مرداد ماه کاشت. سایر میوه های استوایی مانند گیاه لوفا و خربزه تایلندی ویژه مناطق گرمسیری هستند و می توان آنها را مرداد ماه کاشت.

e13ca500daeb2d44bce5d2e840a58d39

کاشت بذرگل و گیاهان زینتی در مرداد ماه

   اگر به کاشت گل ها و درختان زینتی علاقه مند هستید باید گفت که فصل تابستان و مرداد ماه یکی از بهترین زمانها برای کاشت بذر گل های مختلف است. گلها و درختان زینتی عمر چند ساله داشته و با کاشت آنها می توانید یک گل زیبا و دلنشین در داخل منزل و یا حیاط خانه خود داشته باشید. علاوه بر این گلهای زینتی با گلهای رنگارنگ خود طرفداران زیادی دارند، لذا افرادی که حرفه آنها پرورش گل و گیاهان زینتی است می توانند در تمام ایام سال مشتریان متعددی داشته باشند. 

   زمان گل دهی اغلب گلها و درختان زینتی در ماههای بهار و تابستان است؛ با اینحال با کاشت بذر انواع گلها و درختان زینتی در مرداد ماه می توانید در بهار آینده گلهای زیبای آنها را مشاهده کنید. اگر چه برخی گلها در مدت زمان دو ماه بعد از جوانه زنی به مرحله گلدهی می رسند. در مرداد ماه می توان بذر گل همیشه بهار، گل عروس صورتی، گل بنفشه، گل جعفری آفریقایی هیبریدی، گل شمعدانی هیبریدی، گل کوکب هیبرید فیگارو، گل درخشنده الوان و گل جعفری دورانگو هیبریدیرا در فضای باز کاشت. معمولا زمان گلدهی گلها حداقل دو ماه بعد بوده و در برخی موارد به سه ماه زمان نیاز دارد. بدین ترتیب با کاشت بذر در مرداد ماه می توانید در اوایل پاییز گلهای رنگارنگ و زببایی را مشاهده کنید. گلها و گیاهان زینتی علاوه بر مراقبت های معمول سایر گیاهان نیاز به مراقبت های ویژه دارند. نوع خاک و کود مناسب، آبیاری، دمای محیط، نور و دفع آفات و حشرات در عملکرد گلها تاثیر زیادی دارد. با خرید انواع سموم دفع آفات و حشرات، قارچ کش و کودهای تقویتی گلهای زینتی را از انواع عوامل مزاحم دور نگه دارید. 

گیاهان هیبریدی که می توان در مرداد ماه کاشت

بذرهای هیبریدی یا اصلاح شده عملکرد خوبی دارند. انواع محصولات هیبریدی دارای ظاهر مطلوب و کیفیت بالایی بوده و مورد استقبال زیادی قرار می گیرند. اگر می خواهید در داخل آپارتمان و منزل به کاشت و پرورش محصولات هیبریدی اقدام کنید می توانید انواع ملون، خیار، گلهای زینتی مانند حسن یوسف، بگونیا، آلاله و شب بو، ذرت شیرین، فلفل کاپی، کدو خورشتی، گوجه فرنگی، درختان بونسای مانند آدنیوم، میوه های پاپایا و گل کلم را تهیه کنید. در فضای باز و داخل باغ و باغچه نیز می توان گلهای جعفری هیبریدی، انواع پاپایا، انواع خیار و گوجه فرنگی و فلفل را کاشت.

کاشت بذر کاکتوس در ماه مرداد

   گل های کاکتوس خاص و منحصر بفرد هستند. اینکه بر روی برگ های خشن و تیغدار کاکتوس گل های زیبا و ظریفی نمایان می شود، بسیار جذاب است. برخی افراد ترجیح می دهند که گلهای کاکتوس را بطور آماده خریداری نمایند. با اینحال برخی افراد کاشت بذر کاکتوس را می پسندند. واقعیت این است که کاشت کاکتوس با سایر گلها و گیاهان متفاوت است. دیدن کلیه مراحل جوانه زدن تا گلدهی کاکتوس یک تجربه خاص بشمار می رود. اگر در مرداد ماه تصمیم به خرید بذر کاکتوس گرفتید می توانید انواع بذر کاکتوس شامل کاکتوس ژمینو شکلاتی، کاکتوس آستروفیتوم، کاکتوس پارودیا، کاکتوس اپونتیا، کاکتوس ساکولنت، کاکتوس کاپریکورن، کاکتوس فروهررا، کاکتوس توربینو، کاکتوس تریکوسریوس و کاکتوس لوبلی را تهیه کنید. با توجه به زیستگاه اصلی کاکتوس ها که مناطق بیابانی و گرم آمریکالی شمالی است می توانید انواع کاکتوس را در فصل تابستان کاشت. اگر چه بهترین زمان کاشت برخی کاکتوس ها در فصل بهار است ولی در مرداد ماه نیز می توان اغلب آنها را کاشت. 

کاشت بذر انواع بونسای و درخت در مرداد ماه

    درختچه های بونسای و درختان خاص شگفت انگیزند. انواع بونسای را می توان در داخل گلدان نگهداری نمود لذا برای کاشت بذر بونسای در مرداد ماه محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید انواع بونسای مانند آدنیوم آبسوم، آدنیوم عربیکوم، بونسای جینکو و آدنیوم عربیکوم بلک استم و یا انواع درختان خاصی مانند پالونیا فورتی، گیاه لوفا و نخل کاریوتا را در داخل گلدان بکارید. بنابراین در زمانهایی که هوا سرد است می توان گلدان را در فضای بسته قرار داد. بیش از ۱۲ نوع انواع بونسای و درختان خاص در فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو عرضه می شود. نگهداری و پرورش درختچه های بونسای لذت بخش است. از طرفی این نوع گیاهان دایمی هستند بدین رو شما با کاشت آنها یک درخت زیبا و دوست داشتنی برای همیشه خواهید داشت.

ارسال نظر