در تیر ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:20
در تیر ماه چه بکاریم؟

   با فرا رسیدن فصل گرما ممکن است فکر کنید زمان کاشت از دست رفته است اما باید بگوییم شما می توانید در هر ماه گیاه مناسب آن را بکارید و ماه های آینده از برداشت آن لذت ببرید. از جمله ماه هایی که هنوز می توان تعداد متنوعی از بذرها را در آن کاشت اواخر خرداد تا پایان تیر ماه است. دما و نور مناسب برای کاشت و پرورش انواع گیاهان در فصل گرم سال موجب گردیده است که بسیاری اقدام به کاشت بذر سبزیجات وصیفی جات نمایند. برای کاشت بذر در تیر ماه تنوع زیادی وجود دارد. چه منزل و داخل آپارتمان را برای کاشت بذر در نظر داشته باشید و یا تصمیم به کاشت و پرورش انواع گل و گیاه در فضای باز دارید تیر ماه زمان خوبی است. در ماه تیر گیاهان حداکثر استفاده از نور خورشید را دارند و دمای هوا مناسب برای رشد انواع گیاهان است. البته این نکته را در نظر بگیرید که در مناطق گرمسیری که دمای هوا تا مقدار زیادی بالا می رود باید تمهیداتی را در نظر بگیرید. اگر چه اغلب بذرها را می توان در تمامی فصول سال بصورت داخلی کاشت، ما در این پست قصد داریم لیستی از بذرهای تابستانی را معرفی نماییم تا همواره باغچه ای سبز و رنگارنگ داشته باشید.

در فصل تابستان چه بکاریم

کاشت بذر در تیر ماه در داخل آپارتمان

   کاشت بذر در داخل آپارتمان محدودیت فضای باز را ندارد. شما می توانید انواع بذر سبزیجات، صیفی جات، گلها و گیاهان زینتی، بونسای و درختان خاص، میوه های کمیاب استوایی، کاکتوس و هیبریدی را در گلدان، داخل پاسیو و گلخانه بکارید. نکته مهم در کاشت انواع سبزیجات، گلها و گیاهان در فضای بسته این است که به میزان نور، دما، رطوبت و فراهم آوردن شرایط مناسب محیطی برای جوانه زدن و رشد و نمو گیاه توجه و دقت کافی داشته باشید. گلخانه های زیادی در سطح کشور فعالیت دارند که  شرایط نامساعد محیطی اقدام به کاشت و پرورش انواع گل و گیاه می نمایند. مواردی مانند دمای جوانه زنی، خاک مناسب، میزان نور خورشید، آبیاری، نوع کود، نحوه کاشت و پرورش گیاهان را مطالعه و بررسی نمایید.

   انواع بذر سبزیجات، صیفی جات، گلها و گیاهان زینتی، بونسای و درختان خاص، کاکتوس، میوه های کمیاب و میوه های هیبریدی را می توانید در تیر ماه بکارید. اطلاعات هر گیاه را مشاهده و در صورت داشتن شرایط نسبت به خرید و کاشت آن اقدام کنید. کاشت و پرورش گل و گیاه دارای لذت زیادی است. فصل تابستان فرصت خوبی برای کودکان است که می توانند از نزدیک مراحل کاشت و پرورش گیاهان را در داخل آپارتمان مشاهده نمایند. همچنین می توان انواع سبزیجات و صیفی جات را در منزل پرورش داد و همواره سبزی بهداشتی و تمیز در دسترس داشته باشید. طعم و عطر سبزی و صیفی جات خانگی بی نظیر است. با کاشتن انواع بذر سبزیجات و صیفی جات طراوت و سرزندگی خاصی به سفره خود خواهید بخشید.

کاشت بذر در فضای باز در تیر ماه

  اگر چه فصل بهار مناسب ترین فصل برای کاشت بذر است اما تیر ماه نیز هنوز زمان مناسبی برای کاشت و پرورش انواع گیاهان است. بسته به شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن سکونت دارید می توان انواع گلها و گیاهان را در تیر ماه کاشت. معمولا انواع سبزیجات و صیفی جات را می توان در تیر ماه کاشت. همچنین بسیاری از درختان و میوه های استوایی که نیاز به دمای بالا دارند و یا گلهای زینتی قابلیت کاشت در تیر ماه را دارند.

کاشت بذر سبزیجات در تیر ماه

   کاشت بذر سبزیجات در اولین ماه تابستان از تنوع زیادی برخوردار است. سبزی خوردن از جمله سبزیجاتی است که همواره مورد نیاز خواهد بود. با کاشت انواع ریحان، جعفری، تره، ترب، پیازچه و یا نعنا می توانید سفره رنگینی تدارک ببینید.

   برای تشخیص انواع سبزیجات قابل کاشت در تیر ماه باید به دمای جوانه زنی آن رجوع شود. بدین ترتیب می توان با توجه به شرایط آب و هوایی محل کشت نسبت به کاشت آنها اقدام نمود. انواع ریحان مانند ریحان بوته ای یونانی، ریحان بنفش، ریحان سبز محلی، ریحان ایتالیایی گنووس، ریحان لیمویی، ریحان بنفش ویولتا، ریحان یاقوت ارغوانی، ریحان مقدس یا تایلندی، ریحان دارچینی و ریحان شیرین تایلندی واریته از جمله سبزیجاتی هستند که به دمای ما بین18 تا 30 درجه سانتی گراد جوانه زنی نیاز دارند. در صورتی که دمای محل کشت بذر تا حداکثر 30 درجه سانتی گراد باشد می توان در تیر ماه نسبت به کاشت انواع ریحان اقدام نمود. زمان باردهی معمولا بین 2 تا 3 ماه بوده لذا در صورت کاشت انواع بذر ریحان در اوایل تیر ماه می توانید در شهریور ماه از ریحان های تازه و خوش عطری که خودتان کاشته اید بهره مند شوید.

   بذر چغندر از دیگر سبزیجات تابستانی است که می‌توانید برای آخر تابستان و پاییز چغندر های تقریبا کوچکی داشته باشید و یا به آن اجازه دهید که تا زمستان رشد کند. در آب و هوای گرم یا معتدل، مشکلات زیادی برای کاشت برگ چغندر از طریق بذر نخواهید داشت. برای سرعت بخشیدن به فرایند رشد می توانید نشا آماده چغندر را نیز از بازار خریداری نمایید ولی کاشت چغندر از طریق بذر، ارزان تر است و شما معمولا می توانید واریته های بسیار مختلفی را نیز انتخاب کنید.

کاشت و برداشت سبزیجات

   اگر می‌خواهید در زمستان کاسنی داشته باشید، یکی دیگر از بذرهای تابستانی بذر انواع کاسنی است. ابتدا بذرها را به مدت 12 ساعت در آب بخیسانید، سپس در عمق 2 سانتیمتری بکارید و آن را با لایه ای خاک بپوشانید. بذر را می توان در خزانه و يا در محل اصلی کاشت. در صورت کاشت بذر داخل خزانه، پس از آن که گیاه چهار برگی شدند، آن را به محل اصلی منتقل کنید

   از دیگر انواع سبزیجاتی که می توان که می توان در تیر ماه کاشت می توان به انواع تربچه، جعفری، پیازچه، شاهی، رزماری و نعنا اشاره نمود. تربچه یکی از سبزیجات تابستانی خوشمزه ایست که طعم تند و رنگ قرمز آن، محبوبیتش را در سبزیجات باغچه بیشتر کرده و همیشه موقع کاشت سبزی از انتخاب های اول ماست. تربچه هایی نظیر تربچه دو رنگ گرد، تربچه دو رنگ کشیده، تربچه نقلی تهیه نمایید. یکی دیگر از سبزیجات پر طرفدار انواع کلم و گل کلم است. شما می توانید در تیر ماه انواع بذر کلم و گل کلم را بکارید و در اوایل پاییز آنرا برداشت کنید. مدت زمان باردهی انواع کلم حدود 2.5 ماه است لذا با کاشت آنها در تیر ماه می توان گل کلم های تازه و درشتی در اواخر تابستان و اوایل مهر ماه داشت. انواع بذر گل کلم بنفش گرافیتی، گل کلم سفید، گل کلم سبز ناتالینو، کلم بروکسل، کلم بروکلی، کلم رومانسکو، کلم پیچ سبز هیبرید، کلم پیچ قرمز و کلم بروکلی گنبدی را می توان در تیر ماه کاشت. نکته مهم در کاشت بروکلی درجه دما است اگر در مناطقی زندگی می کنید که دمای هوا خیلی زیاد است بروکلی های خوبی برداشت نخواهید کرد تمامی انواع خانواده کلم، محصول فصل خنک می باشند یعنی در زمان باردهی باید دما زیر ۲۵ درجه سانتیگراد باشد. البته اگر بروکلی در گلدان و داخل خانه پرورش می دهید هنوز فرصت دارید که بذر بروکلی خودتان را بکارید. اگر جز طرفداران کلم قمری بنفش هستید، باید گفت که تیر ماه آخرین فرصت برای کاشت این سبزی پر خاصیت است لذا هر چه سریعتر برای خرید بذر و کاشت آن اقدام نمایید. مدت زمان باردهی محصول حدود 2 ماه بوده لذا در اواخر تابستان کلم های بنفش رنگ و زیبای شما آماده برداشت خواهند بود.

   از دیگر بذرهای سبزیجات تابستانی بذر شلغم است. تیر ماه، آخرین فرصت برای کاشت بذر شلغم است و اگر در این ماه بذر شلغم را بکارید در ماه های آخر پاییز یا اوایل زمستان می توانید از محصول خود برداشت کنید. گیاه شلغم را با توجه به درجه حرارت محیط از اول فروردین ماه تا اول تیرماه می کارند تا محصول پیش رس بدست آورند. بهتر است شلغم را در زمین های با خاک سنگین که رطوبت را در خود نگه می دارند کاشت. شلغم را در ردیف هایی به فاصله 30 تا 40 سانتی متر از هم می کارند و فاصله بوته ها را 5 تا 15 سانتی متر در نظر می گیرند. .

کاشت بذر صیفی جات در ماه تیر

   صیفی جات جز سبزیجات پرطرفداری هستند که به طور روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. انواع گوجه فرنگی، خیار، کدو، بادمجان و فلفل در تمام ایام سال مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی برخی صیفی جات مانند هندوانه، طالبی، خربزه، بامیه، ذرت و لوبیا فصلی بوده و در شش ماهه اول سال در بازار عرضه می شوند. اگر چه با توجه به منطقه آب و هوایی می توان در سایر ماههای سال نیز انواع صیفی جات را مصرف نمود ولیکن فصول اصلی کاشت بذر و پرورش صیفی جات در بهار و تابستان است. یکی از انواع پر مصرف صیفی جات گوجه فرنگی است. در سالهای اخیر انواع گوجه فرنگی در ابعاد و اندازه های متنوع در بازار عرضه می شود. اگر می خواهید از گوجه فرنگی های خود برای استفاده در غذا و سالاد استفاده کنید.

   در فضای باز می توان گوجه قرمز گیلاسی واشنگتن، گوجه زنگوله ای قرمز، گوجه فرنگی داترینو خوشه ای، گوجه فرنگی لیمویی، گوجه فرنگی گلابی و گوجه فرنگی جرسی غول پیکر را کاشت. دمای مورد نیاز برای اغلب بذرهای گوجه فرنگی بین 24 تا 32 درجه است لذا می توان انواع گوجه فرنگی را در تیر ماه کاشت. از دیگر انواع صیفی جات پر مصرف انواع فلفل است. بیش از 17 نوع فلفل در فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو عرضه می شود. در تیر ماه می توانید انواع فلفل قرمز پاپریکا ایتالیایی، فلفل زرد پاپریکا اورجینال و فلفل نارنجی پاپریکا را کاشت. خیار سفید خاردار معطر و خیار گرد ایتالیایی از جمله انواع خیار قابل کاشت در تیر ماه بشمار می روند. خیار معمولا باید زودتر از این در داخل و در خزانه کشت شود، اما اگر مقداری از آنها را بیرون بکارید احتمالا اواخر مرداد و در شهریور محصول خواهید داشت. کاشت بذر خیار در خانه به این معنی است که شما می توانید در تمام طول سال به این میوه دسترسی داشته باشید. زمانی که خیار خارج از خانه کاشته می شود، فضای زیادی را اشغال می کند. اما شما می توانید گونه ای از خیار را در خانه، در یک گلدان مناسب بکارید که تولید میوه کند و به گرده افشانی هم نیازی نداشته باشد. خیار، زمانی  که در تمام مراحل رشد نور کافی دریافت کند، بهترین بازدهی را دارد.

   ذرت شیرین هیبریدی، انواع بذر هندوانه شامل هندوانه شوگر بیبی، هندوانه کریمسون ایتالیایی، هندوانه کلوندیک و هندوانه چارلسون گری، کدو تنبل عمامه ترکی و کدو حلوایی نارنجی از دیگر انواع بذر صیفی جات است که می توان در تیر ماه کاشت.

بذر میوه های کمیابی که می توانیم در تیر ماه بکاریم

   میوه های کمیاب و خاص میوه هایی هستند که محل رویش و پرورش آنها خارج از ایران بوده و چند سالی است که جای خود را در خانه ها باز کرده اند. این میوه ها طعم و مزه متفاوتی دارند و کاشت و پرورش آنها نیاز به مراقبت های ویژه دارد. با توجه به اینکه بذر این نوع میوه ها نیاز به شرایط نگهداری خاص دارد لذا توصیه می شود قبل از خرید به شرایط کاشت و پرورش آنها توجه نمایید. میوه های استوایی شیرین و آبدار بوده و طعم و مزه خوبی همانند انواع طالبی و ملون دارند. انواع پاپایا مانند پاپایا بنگلادشی، پاپایا رد لیدی، پاپایا هلند گلد و پاپایا بلک گست به دمای مابین 15 تا 35 درجه سانتیگراد برای جوانه زنی و رشد نیاز دارند لذا می توان در ماه تیر بذر آنها را کاشت. انواع بذر گوجی بری، بلوبری پاتریوت و بلوبری چندلر را می توانید در تیر ماه بکارید. در میان انواع دراگون فروت نیز دمای جوانه زنی مورد نیاز ما بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد است لذا در صورتیکه در منطقه سرد سیر سکونت دارید می توان انواع دراگون فروت را در فضای باز بکاریدو از میوه های آن لذت ببرید.

کاشت بذر انواع بونسای و درخت در تیر ماه

   بونسای یا درختان مینیاتوری کوچک و زیبا، ماهیت تزیینی داشته لذا اغلب در محیط های بسته و داخل منازل و آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این درختچه های زیبا زینت بخش فضای داخل بوده و با انواع گلدان های دکوری تزیین می شوند. برای کاشت بذر انواع درختان بونسای و درختچه های تزیینی در داخل آپارتمان می توانید در هر زمانی از سال اقدام کنید. طول دوره عمر این درختچه ها دایمی است لذا با خرید و کاشت بذر آنها شما یک درخت زیبا برای همیشه دارید. اگر تصمیم به کاشت انواع بونسای و درختان کمیاب در تیر ماه را دارید به دمای جوانه زنی آنها توجه داشته باشید. اغلب این گیاهان به دمای حداکثر 25 تا 30 درجه برای کاشت نیاز دارند، لذا در صورتیکه در منطقه سردسیر سکونت دارید می توانید با توجه به متوسط دمای هوا در تیر ماه نسبت به کاشت آنها اقدام کنید. در خصوص درختانی که قابلیت کاشت در داخل گلدان را دارند می توان در فصول گرم سال آنها را در فضای باز نگهداری نمود و در ماههای سرد گلدان را به داخل آپارتمان منتقل کرد.

کاشت بذر گلها و گیاهان زینتی در اول تابستان

   گلهای زینتی را می توان هم در داخل گلدان و هم در باغ و باغچه نگهداری نمود. این گلها ظاهر زیبایی دارند و اغلب خوشبو هستند. برای کاشت بذر و پرورش گلهای زینتی باید مراقبتی بیش از سایر گیاهان انجام داد. این گلها باید بطور روزانه رسیدگی شوند تا ظاهر زیبای خود را حفظ کنند. هر کدام از این بذرها دارای شرایط خاصی بوده و برای کاشت و نگهداری نیاز به مراقبت های ویژه دارند. اگر تصمیم دارید این گلها را در داخل آپارتمان و یا باغچه خود داشته باشید ابتدا توضیحات هر یک را مطالعه و با خصوصیات هر گل آشنا شوید. در داخل آپارتمان تقریبا تمام گلهای زینتی موجود را می توانید بکارید. شما در هر زمانی از سال امکان خرید بذر و کاشت آنرا در داخل آپارتمان دارید. در فضای باز هر نوع گل بسته به خصوصیات خود در فصل مشخصی کاشته می شود. زمان کاشت اعلام شده برای هر گل در واقع بهترین زمان کاشت محسوب شده و بیشترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. از جمله بذر گلها و گیاهان زینتی که می توان در تیر ماه کاشت می توان گل رعنا پاکوتاه گلدانی، گل همیشه بهار، گل جعفری آفریقایی هیبریدی، شمعدانی F1، گل کوکب هیبرید فیگارو، گل گازانیا F1 رز استریپ، گل درخشنده الوان یا اسکابیوزا، گل جعفری دورانگو F1 و گل پامچال الوان را معرفی نمود.

در تیرماه چه نوع بذر کاکتوس بکاریم

   کاکتوس ها گلهایی زینتی و خاص هستند که طرفداران زیادی دارند. اغلب گلهای کاکتوس را می توان در داخل گلدان نگهداری نمود. کاکتوس ها نیاز به مراقبت های ویژه نسبت به سایر انواع گلها دارند. با توجه به زیستگاه اصلی این نوع گیاه، قابلیت تحمل دمای بالا و میزان آب کم در کاکتوس ها وجود دارد. برای کاشت کاکتوس در گلدان محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید انواع گلهای کاکتوس را در هر زمانی از سال خریداری و داخل آپارتمان نگهداری کنید. اگر برای باغ و باغچه خود تصمیم به کاشت کاکتوس دارید باید به زمان کاشت هر نوع گل توجه نمود. از گلهایی که می توان در تیر ماه در فضای باز کاشت می توان به گیاه جادویی ساکولنت آلوئه ورا فروکس اشاره داشت. بهترین زمان کاشت برای اغلب کاکتوس ها در فصل بهار است ولی با توجه به حداکثر دمای جوانه زنی که حدود 27 درجه سانتیگراد است می توان در مناطق سردسیری که دمای هوا در تیر ماه کمتر از 30 درجه است نیز انواع بذر کاکتوس را کاشت.

بذرهای هیبریدی قابل کاشت در تیر ماه

   بذرهای هیبریدی شامل انواع گلها، سیزیجات، میوه ها، صیفی جات و حتی درختان بونسای می شوند. این بذرها اصلاح شده بوده و بر اساس گیاهان مولد آنها به بذرهای هیبریدی نوع اول و یا دوم تقسیم بندی می شوند. برای کاشت انواع گلها و گیاهان هیبریدی در داخل گلدان می توانید در هر زمانی از سال آنها را خریداری نموده و اقدام به کاشت آنها نمایید. برای کاشت گیاهان هیبریدی در فضای باز با به شرایط محیطی مورد نیاز آنها توجه نمود. اگر در اولین ماه تابستان تصمیم به کاشت گلها و گیاهان هیبریدی دارید می توانید گل جعفری دورانگو F1، پاپایا بلک گست هیبریدی، گل ناز آفتابی هیبریدی، پاپایا هلند گلد هیبریدی، گل جعفری آفریقایی هیبریدی، گل شب بو پا کوتاه ماتیولا هیبریدی، ذرت شیرین هیبریدی، شمعدانی هیبریدی، گل کوکب هیبرید فیگارو، گل گازانیا هیبرید رز استریپ و گل گازانیا هیبرید رد شید را بکارید.

ارسال نظر