در خرداد ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:18
در خرداد ماه چه بکاریم؟

کاشت بذر در داخل آپارتمان در خرداد

کاشت بذر و پرورش انواع گل ها و گیاهان در خانه لذت بخش و هیجان انگیز است. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید ممکن است با یک اتفاق خوشایند مواجه شوید. ممکن است گل های شما غنچه کرده یا این که گیاهتان جوانه زده باشد و حتی صیفی جات شما رسیده باشند. افراد زیادی تمایل دارند که انواع سبزیجات، صیفی جات، گلها و درختان زینتی را در منزل پرورش دهند. مزیت مهمی که پرورش انواع گیاهان در داخل آپارتمان دارد این است که شرایط محیطی قابل کنترل بوده و وضعیت جوی بیرون از خانه تاثیری بر رشد و گیاهان ندارد. شما می توانید در تمام ماه های سال بدون توجه به گرما و سرمای هوا نسبت به کاشت انواع بذر در داخل خانه و آپارتمان خود اقدام کنید. اگر چه در داخل منزل و گلخانه می توانید با فراهم آوردن شرایط مناسب انواع بذر را بکارید، با این حال برخی سبزی ها، میوه ها و صیفی جات زمان های خاصی برای کاشت نیاز دارند. به عنوان مثال چغندر در فصل زمستان کارایی زیادی داشته لذا باید زمان کاشت آن را طوری انتخاب کنید که در فصل زمستان و سرمای هوا بتوان از چغندرهای تازه و خوشمزه خود استفاده کنید. همچنین سبزیجات و میوه های فصلی در زمان خود بیشترین بازدهی را دارند.

کاشت بذر در خانه

کاشت بذر در خرداد در فضای باز

کاشت بذر در فضای باز به شرایط محیطی بستگی دارد. برخی سبزیجات و گلها را باید در ماههای گرم سال کاشت و برخی دیگر را می توانید در زمستان و یا پاییز بکارید. بطور کلی بسته به وضعیت آب و هوایی محل کاشت گیاهان، رطوبت، نور خورشید و دمای هوا زمان کاشت متفاوت است. به عنوان مثال برخی بذرها را می توان در مناطق گرمسیر در ماه های زمستان کاشت و همان بذر در مناطق معتدل و سردسیر باید در ماه های فروردین و اردیبهشت کاشته شود. در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی مناسب برای جوانه زنی و رشد گیاه مهم است. این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به زمان برداشت محصول و مدت زمانی که برای جوانه زنی و باردهی باید در نظر گرفت می توان به بهترین زمان کاشت بذر رسید. به عنوان مثال اگر مدت زمان باردهی خیار هیبریدی خاردار حدود 60 تا 70 روز است و مدت زمان جوانه زنی آن حدود 4 روز خواهد بود. برای اینکه در ماه مرداد دارای محصول باشیم باید حدود دو ماه و نیم زودتر و در خرداد ماه برای کاشت اقدام کنیم.

کاشت بذر سبزیجات در خرداد ماه

   سبزیجات یکی از پر مصرف ترین انواع بذر به شمار می رود. سبزیجات از جمله مواد غذایی هستند که به طور روزمره مورد استفاده قرار می گیرند. انواع سبزیجات به عنوان سبزی خوردن، استفاده در تهیه انواع خورش، کوکو و سایر غذاها، بصورت خشک شده و پودر شده بکار می روند. سبزی ها طیف وسیع و گسترده ای دارند. سبزی های برگ پهن مانند اسفناج و ریحان، سبزی های برگ تیره مانند تره، پیازچه، تربچه، هویج، انواع کلم و کاهو، انواع ترب، انواع پیاز و سبزی خوردن در این دسته جای می گیرند. برای کاشت بذر سبزیجات شما با محدودیتی مواجه نیستید. انواع بذر سبزی را می توانید در هر زمانی از سال بکارید. انواع بذر هویج، ریحان، تربچه و ترب، کاهو، سبزی خوردن، پیاز و پیازچه را می توانید در خرداد ماه بکارید. انواع بذر کلم را نیز می توانید در خرداد ماه بکارید. با توجه به اینکه نزدیک به سه ماه زمان برای باردهی انواع کلم نیاز است لذا با کاشت بذر کلم در خرداد ماه می توان در اواخر شهریور و اوایل پاییز گل کلم های خود را برداشت نمایید. انواع سبزیجات در دمای حدود 25 درجه سانتیگراد و نور زیاد خورشید به خوبی رشد می کنند.

کاشت بذر صیفی جات در خرداد ماه

   یکی دیگر از انواع بذر قابل کشت در خرداد صیفی جات می باشد. صیفی جات از تنوع زیادی برخوردارند. صیفی جات در واقع سبزیجات پر مصرفی هستند که بطور تازه و به عنوان میوه استفاده می شوند و یا در انواع غذاها به کار می روند. اگر در داخل خانه و آپارتمان به کاشت صیفی جات می پردازید می توانید در هر زمان از سال برای این کار اقدام کنید. در فضای باز و در باغ، باغچه و مزرعه دست شما برای کاشت انواع صیفی جات در خرداد ماه باز است. در این ماه گرمای هوا به اندازه ای است که برای جوانه زنی مناسب است. بنابراین می توان انواع صیفی جات را در فضای آزاد کاشت و از این میان می توان به انواع بذر گوجه فرنگی، خیار، هندوانه، فلفل، ذرت، بادمجان، کدو، بذر لوبیا، نخود فرنگی، خربزه و طالبی و کلم قمری،  اشاره کرد. یکی از مهمترین بذرهای صیفی جات که طرفداران زیادی دارد انواع گوجه فرنگی است. گوجه از تنوع زیادی برخوردار بوده و متناسب با انواع کاربردها و سلیقه ها کاشته می شود. ماه خرداد یکی از بهترین ماه ها برای کاشت گوجه است. شما می توانید انواع بذر گوجه فرنگی گراز صورتی، گوجه فرنگی کربن، گوجه فرنگی جاسپر بنفش، گوجه فرنگی تخم مرغ صورتی، گوجه فرنگی زرد، گوجه توت طلایی آبی، گوجه فرنگی آبی زیبا، گوجه فرنگی واگنر، گوجه فرنگی آناناسی، گوجه فرنگی جرسی، گوجه فرنگی ورنیساژ مشکی، گوجه فرنگی سیب نیلی، گوجه فرنگی ورنیساژ صورتی، گوجه فرنگی پل رابسون، گوجه فرنگی دلمه ای، گوجه فرنگی بلاش، گوجه فرنگی فیساچو، گوجه گیلاسی زرد، گوجه فرنگی شاه بلوطی شکلاتی، گوجه فرنگی گیلاسی، گوجه فرنگی زیتونی، گوجه فرنگی زنگوله ای و گوجه فرنگی چری را بکارید. با توجه به زمان جوانه زنی بذر و باردهی گیاه می توانید حدود سه ماه دیگر گوجه های خوش آب و رنگ خود را برداشت کنید و از آن لذت ببرید. 

بذر میوه های کمیابی که در خرداد ماه می توان کاشت:

   بهار و تابستان فصل میوه های آبدار و خوشمزه است. اغلب میوه های تابستانی شیرین و مملو از املاح معدنی و ویتامین های مورد نیاز برای بدن هستند. با توجه به گرمای هوا و افزایش میزان تعرق، استفاده روزانه از میوه های تابستانی موجب تجدید املاح و مواد مغذی موجود در بدن می شوند. بذر میوه های کمیاب بیشتر ویژه مناطق استوایی، مناطق سردسیری و یا شرجی هستند. اگر می خواهید تجربه متفاوتی از کاشت و پرورش درختان میوه داشته باشید، خرداد ماه بهترین زمان برای شما به شمار می رود. انواع بذر قابل کشت در خرداد ماه می توان به انواع بذر پاپایا، بری ها، میوه های استوایی و دراگون فروت اشاره نمود. بهترین زمان کشت میوه های پاپایا در فصل بهار است. برای شروع یک ماجرای هیجان انگیز و پرورش درختان خاص و کمیاب می توانید تا دیر نشده اقدام کنید. انواع بذر پاپایا بنگلادشی، بذر پاپایا رد لیدی، بذر پاپایا هلند گلد هیبریدی و بذر پاپایا بلک گست را کاشته و در سال بعد از میوه های آن نهایت لذت را ببرید. گونه دیگری از میوه های خاص بری ها هستند. بری ها خوشمزه و آبدار بوده و مملو از آنتی اکسیدان و مواد مغذی هستند. بسیاری از بری ها را می توانید در خرداد ماه بکارید. بری ها بوته مانند بوده و در صورت کاشت آنها تا تابستان سال آینده به بار می نشینند. انواع بلوبری، بلک بری، رزبری قرمز کریمسون، توت فرنگی گاویتا، رزبری زرد، گوس بری بنفش، رزبری قرمز وینتیج، گوس بری سبز، رزبری قرمز لادام، گیلابری و رزبری قرمز هریتیج را در خرداد ماه می توان کاشت. دراگون فروت ها نیز دسته ای از میوه های خاص و خوشمزه هستند که ویژه مناطق گرمسیری و مرطوب هستند. همچنین انواع بذر دراگون فروت سفید، دراگون فروت بنفش، دراگون فروت قرمز و دراگون فروت زرد از دیگر انواع بذر قابل کشت در خرداد ماه می باشند. بدین ترتیب انواع میوه های خاص و کمیاب را در آخرین ماه بهار کاشته و از میوه های آن لذت ببرید.

بذر انواع بونسای و درخت قابل کاشت در خرداد ماه

   انواع درخت و بونسای جز گیاهان دایمی محسوب می شوند. شما با کاشتن آنها برای سال ها  از زیبایی آنها لذت می برید. در این میان درختان بونسای بدلیل اندازه کوچک، قابلیت نگهداری در گلدان و امکان کاشت و پرورش در داخل آپارتمان و منزل طرفداران زیادی دارد. اغلب بونسای و درختان را می توانید در فصل بهار و خرداد ماه بکارید. درختان مینیاتوری زیبایی همانند آدنیوم آبسوم، جینکو، نخل کاریوتا و آدنیوم عربیکوم هیبریدی را می توان در آخرین ماه بهار کاشت. از طرفی درختان خاص و زیبایی همانند درخت لوفا یا درخت لیف، درخت میوه جک فروت، میوه شوگر اپل، درخت میوه لونگان، لیمو کفیر ترش و پالونیا فورتی قابلیت کاشت در خرداد را دارند. نکته قابل توجه در کاشت انواع درختان و بونسای این است که دمای مورد نیاز برای جوانه زنی در زمان کاشت بذر باید رعایت شود. به عنوان مثال گیاه آدنیوم آبسوم برای جوانه زدن نیاز به دمای ما بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد دارد. با توجه به این موضوع فصل بهار برای کاشت این نوع بونسای بهترین زمان محسوب می شود. بنابراین چنانچه در مناطق سردسیر زندگی می کنید می توانید حتی در ماه تیر نیز اقدام به کاشت بذر نمایید. به همین ترتیب در مناطق گرمسیر زمان کاشت بذر اندکی جلوتر از سایر مناطق خواهد بود. با این حال با در نظر گرفتن متوسط دمای خرداد ماه در اغلب مناطق ایران می توان بذر درختان و بونسای اعلام شده را در این ماه کاشت.

کاشت بذر گل ها و گیاهان زینتی در خرداد

   گل ها و گیاهان زینتی جز محبوب ترین انواع گیاهان به شمار می آیند. زیبایی خیره کننده، عطر خوشبو و احساس طراوت و سرزندگی که افراد با نگهداری از این نوع گلها و گیاهان بدست می آورند در میان سایر گیاهان نظیر ندارد. مزیت بزرگ گل ها و گیاهان زینتی این است که اغلب آنها را می توان در گلدان نگهداری نمود. این به معنی کاشت و پرورش آنها در خانه و آپارتمان است. برای کاشت انواع بذر گل و گیاه زینتی در داخل گلدان و آپارتمان می توان در هر زمان از سال اقدام کرد. نه تنها در ماه خرداد بلکه در سایر ماه های سال امکان کاشت انواع بذر گل ها و گیاهان زینتی وجود دارد. اگر دارای باغچه و یا باغ هستید و می خواهید حیاط و باغ پرگل و زیبایی داشته باشید در ادامه انواع بذر گیاهان زینتی قابل کشت در خرداد ماه را معرفی می کنیم. گل هایی که می توان بذر آنها را در خرداد ماه کاشت می توان به گل آهار پاکوتاه اصلاح شده، داوودی، اطلسی پاکوتاه گل درشت، قهر و آشتی، آفتابگردان زینتی، شاه پسند الوان، گل شب بو زعفرانی، گل ستاره ای، گل حسن یوسف هیبریدی، گل پیچک زینتی بوستون، فلفل زینتی رنگارنگ، حنا پاکوتاه گلدانی، گندم پاکوتاه گلدانی، آصف السلطنه پاکوتاه، شقایق کالیفرنیا، میمون پاکوتاه، رعنا زیبا، کوکب، پریوش، همیشه بهار، قرنفل پاکوتاه، سلوی قرمز پرگل، تاج خروس، بگونیا زرد، جعفری آفریقایی، ناز یخی الوان، بگونیا همیشه گلدار، شب بو پاکوتاه، شمعدانی رنگ رز، کوکب فیگارو، گازانیا استریپ، زبان در قفا الوان، گل زنگوله ای، گازانیا رد شید، لوبلیا پاکوتاه، گل نیلوفر آبی، ایبریس پاکوتاه، گل میمون، گل درخشنده الوان، گل سرخس بوستون، گل آشلانتوس قرمز تیره، گل نخودی الوان، آمارانتوس نخلی قرمز، گل سنگ هیپوستس، آهار مکزیکی، ارکیده خفاش سیاه، اطلسی ، تاج الملوک، سیلن هلندی، جعفری دورانگو، مینا پاکوتاه، پامچال الوان، بوقی و گل کرچک قرمز پابلند اشاره نمود. هر کدام از گل های فوق زیبایی خاصی داشته و زینت بخش خانه و باغچه شما خواهند بود. با تهیه بذر هر یک از گل ها و گیاهان زینتی فوق و کاشت آنها در خرداد ماه، تابستان زیبا و پرگلی را تجربه خواهید کرد. 

بذرهای کاکتوس که در خرداد ماه قابل کاشت است

   گلهای کاکتوس با وجود ظاهر خشن خود زیبایی خاصی دارند. نگهداری گل کاکتوس در سالهای اخیر رواج زیادی داشته است. اگر چه اغلب افراد گل کاکتوس آماده خریداری می کنند ولی خرید و کاشت بذر کاکتوس دارای لذتی است که در خرید آن دیده نمی شود. گلهای کاکتوس با توجه به ماهیت خود برای اغلب افراد ناشناخته هستند. اگر با شرایط و چگونگی کاشت و پرورش کاکتوس آشنایی داشته باشید، می توانید گلهای زیبای آنها را نیز مشاهده کنید. اغلب گلهای کاکتوس را می توان در گلدان نگهداری نمود. برخی از انواع بذر کاکتوس که قابل کشت در خرداد ماه می باشند عبارتند از کاکتوس ژمینو شکلاتی، کاکتوس آستروفیتوم، کاکتوس آستروفیتوم آستریاس، کاکتوس مامیلاریا میکس، کاکتوس ژمینو گل رنگی، کاکتوس اپونتیا، کاکتوس کاپریکورن، کاکتوس فروهررا،  کاکتوس توربینو کارپوس، کاکتوس اچینو، کاکتوس ژمینو بروچی، کاکتوس لوبلی، کاکتوس ستیکینوپسیس، کاکتوس تریکو کامدیکاز، کاکتوس تریکو  بولیوینسیس، کاکتوس لوبیویا پامپانا، کاکتوس نوتوکاکتوس، کاکتوس پالوما چیل، کاکتوس وینگارتیا، کاکتوس آستروفیتوم، کاکتوس آستروسفالو، کاکتوس ماریتیما، کاکتوس هیوچلنسس و کاکتوس اچینو فوسالو است. بذر هر کدام از این گلهای زیبای کاکتوس را می توانید تهیه و در خرداد ماه بکارید. پس از گذشت مدت زمان 10 تا 14 روز اولین جوانه های کاکتوس ظاهر می شوند. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی حدود 21 تا 27 درجه سانتیگراد است. گلهای کاکتوس دوره زندگی همیشگی دارند لذا با خرید بذر و کاشت آنها برای همیشه یک گل زیبا و جذاب خواهید داشت.

ارسال نظر