در فروردین ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:12
در فروردین ماه چه بکاریم؟

   اولین ماه سال با سرسبزی و خرمی همراه است. فروردین ماه در بسیاری از مناطق ایران بهترین ماه سال از نظر وضعیت آب و هوایی است. هوای بهاری، بارانهای بهاری و بوی خوش سبزه و گل فروردین را تبدیل به یکی زیباترین ماههای سال کرده است. کاشت بذر گل و گیاه در فروردین ماه به عنوان یکی از بهترین زمانهای سال محسوب می شود. در فروردین ماه همه چیز برای یک کاشت عالی مهیا است. دما، آب، خاک و هوا دست به دست یکدیگر داده تا طبیعت و درختان جانی تازه بگیرند. ابتدای سال زمانی مناسب برای کاشت بذر گل و گیاه است. در فروردین ماه امکان کاشت اغلب بذرها وجود دارد. سبزیجات، صیفی جات، گلها، درختان، کاکتوس و درختان میوه متعددی را در فروردین ماه بکارید. امکان کاشت در آپارتمان و فضای بیرون به راحتی وجود دارد. همه ساله با فرا رسیدن بهار، کشاورزان و مراکز پرورش گل و گیاه برای تولید انواع محصولات دست بکار می شوند. بنابراین اگر می خواهید کاشت و پرورش محصولات کشاورزی را تجربه کنید، فروردین ماه زمان مناسبی برای شروع است. اگر چه بسیاری از گلها و گیاهان را می توان در داخل گلدان کاشت ولی با بهره گیری از هوای خوب بیرون می توان از آن برای کاشت بذر انواع گل و گیاه استفاده کرد.

کاشت بذر در فروردین ماه در آپارتمان

در ماه فروردین در آپارتمان و منزل خود می توانید انواع گل و گیاه را بکارید. با توجه به مطلوب بودن هوا علاوه بر داخل منزل می توان انواع گیاهان را در فضای بیرون کاشت. سبزیجاتی مانند ریحان، شاهی، پیازچه، تربچه، مرزه، شنبلیله، شوید، تره، نعنا و جعفری به سرعت رشد می کنند. با کاشت آنها در داخل گلدان می توانید در اواخر اردیبهشت ماه سبزی تازه مصرف کنید. سبزیجاتی که در خانه پرورش می دهید، با انواع بیرونی آن تفاوت زیادی دارند. عطر و طعم آنها فوق العاده بوده و سالم و بهداشتی هستند. بذر سبزیجات را می توان در گلدانهای پلاستیکی ساده و سبک کاشت و بر روی اپن آشپزخانه نگهداری نمود. انواع سبزی برای رشد بهتر نیاز به نور خورشید دارند بنابراین هر روز چندین ساعت آنها را پشت پنجره و یا داخل بالکن قرار دهید. بهترین کود برای سبزی خوردن کود حیوانی و یا NPK است. اگر می خواهید انواع سبزی خوردن را در یک بسته با هم داشته باشید، خرید این بسته به شما پیشنهاد می شود. بدین ترتیب با خرید آنلاین پکیج سبزی خوردن از این خوراکی های پرخاصیت بهره مند شوید. برای کاشت بذر در فروردین ماه علاوه بر انواع سبزیجات، می توان صیفی جات، گل، کاکتوس، بونسای و میوه های مختلف را نام برد. در صورت اقدام برای کاشت هر یک از موارد فوق، یک گلدان مناسب تهیه کنید. گلدانهای خیلی کوچک و بزرگ برای رشد گیاه مناسب نیستند. از این رو انتخاب گلدان مناسب به همراه خاک و کود با کیفیت برای رشد گیاه الزامی است. در ادامه به معرفی روشهای کاشت بذر در فروردین ماه در فضای باز اشاره خواهیم نمود.

کاشت بذر در فروردین ماه در فضای باز

   برای کاشت بذر در فروردین ماه در فضای باز محدودیتی وجود ندارد. امکان کاشت انواع گل و گیاه، سبزیجات، درختان میوه و نظیر آن در فصل بهار وجود دارد. اغلب گیاهان و گلها برای رشد مطلوب نیاز به دمای ما بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد دارند. از طرفی نور خورشید و آبیاری مناسب در رشد گیاه تاثیر زیادی دارد. برای کاشت بذر در فضای باز بطور کلی دو روش موجود است. روش کاشت مستقیم و روش کاشت غیر مستقیم جزو راهکارهایی است که کشاورزان و مراکز پرورش گل و گیاه از آن استفاده می کنند. در روش مستقیم بذر گیاه را بطور مستقیم در خاک قرار می دهند. محل کاشت بذر در واقع مکان اصلی گیاه بوده و پس از جوانه زدن گیاه در آن محل باقی می ماند. انواع سبزیجات و صیفی جات مانند سبزی خوردن، کرفس، بادمجان، هویج، پیاز، ترب، کاهو و کلم را می توان با این روش کاشت. البته بسیاری از گیاهان را می توان به این روش کاشت ولی در برخی موارد روش کاشت بذر غیر مستقیم عملکرد بهتری خواهد داشت. روش دیگری که در مراکز پرورش گل و گیاه به وفور استفاده می شود روش غیر مستقیم است. در این روش بذر را در محل اولیه کاشته و تحت شرایط مطلوب قرار می دهند. برای کاشت از انواع گلدانها و ظروف پلاستیکی معمولی و یا سینی های نشا استفاده می شود. بذرها در محیط قابل کنترلی مانند خزانه، اتاقک، گلخانه و یا هر مکانی که بتوان شرایط غیر قابل کنترل بیرون را حذف نمود کاشته می شوند. پس از کاشت در محل اولیه و جوانه زنی، هنگامی که جوانه ها به اندازه مناسبی رسیدند نوبت به نشا کاری می شود. در این زمان نشاها را به مکان اصلی منتقل می کنند. مکان اصلی می تواند باغ، باغچه و یا گلدان بزرگتری باشد. در این روش بدلیل اینکه کلیه عوامل موثر در رشد گیاه کنترل می شود، درجه اطمینان بالاتری نسبت به روش مستقیم دارد. انواع درختان میوه، کاکتوس، صیفی جات، سبزیجات و گلهای مختلف را می توان به این روش کاشت. در صورتیکه امکانات لازم برای کاشت به روش غیر مستقیم را دارید، این روش ضریب اطمینان بالاتری دارد. در غیر اینصورت می توان انواع بذر را به روش مستقیم در محیط بیرون کاشت. پس از معرفی روشهای کاشت بذر در فضای باز به ادامه مطلب توجه نمایید.  

کاشت بذر سبزیجات در فروردین

   در فروردین ماه امکان کاشت انواع سبزیجات برای شما فراهم است. اگر در حیاط منزل دارای باغچه هستید و یا اینکه دارای باغ و مزرعه هستید می توانید قسمتی از آنرا به کاشت انواع سبزیجات اختصاص دهید. معمولا سبزیجاتی مانند سبزی خوردن بیشتر برای مصرف خانگی کاشته می شوند. در مقابل سبزیجاتی مانند پیاز، هویج، کرفس، کاهو، کلم، گل کلم و ترب جنبه تجاری داشته و برای مصارف خارجی نیز کاشته می شوند. انواع سبزی خوردن رشد سریعی دارند و در طول دو ماه به مرحله برداشت محصول می رسند. سبزیجات اغلب یکساله بوده و برای برداشت مجدد در سال بعد باید دوباره بذر آنها را کاشت. سبزیجاتی که اندازه آنها بزرگ است مانند کاهو و کلم، هنگام کاشت نیاز به رعایت فاصله حداقل 20 سانتیمتر از یکدیگر دارند. در اینصورت پس از کاشت و در زمان برداشت محصول با مشکل مواجه نمی شوید. برای کاشت بذر سبزیجاتی مانند ریحان، نعنا، جعفری، شوید، تره، شنبلیله و یا گشنیز دقت کنید که عمق کاشت خیلی کم و در حد 2 تا 3 میلیمتر باشد. بذر این سبزیجات بسیار ریز بوده و در مدت یک تا دو هفته جوانه می زنند. در مصرف انواع سبزیجات دقت داشته باشید که هر چقدر رنگ برگها تیره تر باشد مقدار ویتامین ها و مواد مغذی آنها بیشتر است. مصرف روزانه انواع سبزیجات برای حفظ تندرستی و سلامتی افراد بسیار موثر است لذا توصیه می شود با کاشت سبزیجات در منزل از این مواد غذایی پر خاصیت نهایت استفاده و بهره را داشته باشید.

کاشت بذر صیفی جات در فروردین

   کاشت بذر صیفی جات در فروردین با گزینه های مختلف همراه است. میوه های آبداری مانند هندوانه، طالبی و ملون از جمله صیفی جات پرطرفدار فصل بهار هستند. این میوه ها شیرین و آبدار بوده و مملو از ویتامین ها، املاح، مواد معدنی و مغذی هستند. با توجه به گرمای هوا و از دست دادن آب بدن به دلیل تعریق و بالا رفتن دمای بدن، میزان املاح موجود در بدن افراد کم می شود. خوردن صیفی جات منجر به جایگزین شدن آب از دست رفته و تجدید انرژی افراد می شود. بعلاوه صیفی جاتی مانند گوجه فرنگی، خیار، کدو، بادمجان، فلفل، بامیه و لوبیا بطور روزمره در انواع غذاها و چاشنی ها استفاده می شوند. اگر برای مصرف خانگی تمایل به کاشت بذر صیفی جات دارید و یا اینکه برای فروش به اینکار اقدام می کنید، فروردین ماه زمان خوبی برای کاشت صیفی جات است. انواع گوجه فرنگی، خیار، بادمجان و کدو برای رشد مناسب نیاز به نور کافی و دمای مناسب دارند. انواع بذر گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، کدو، بامیه، فلفل، ذرت، هندوانه، خربزه، طالبی، لوبیا و ملون را می توانید از فروشگاه اینترنتی نازبو تهیه کنید. کلیه محصولات عرضه شده به صورت صد در صد خالص و تست شده بفروش می رسند. قدرت نامیه بالای دانه ها موجب عملکرد عالی آنها شده و درصد جوانه زنی آنها را افزایش می دهد. در برخی مزارع برای کاشت انواع صیفی جات از روش کاشت نشا استفاده می کنند. در این روش ابتدا بذرها را در سینی های نشا کاشته و پس از جوانه زنی و رشد آنها به محل اصلی منتقل می کنند.

کاشت بذر گل و گیاه زینتی در فروردین ماه

   یکی از انواع گل های پرطرفدار، گلهای تزیینی هستند. این گلها زیبایی خاصی داشته و برای تزیین مکانهای مختلف بکار می روند. کاشت بذر گلهای زینتی اگر چه کمی وقت گیر است ولی لذت بخش است. شما می توانید با مراجعه به گل فروشی و یا مراکز پرورش گل و گیاه انواع گل را خریداری کنید. با این حال کاشت بذر گل و پرورش آن هیجان انگیز است. از طرفی این کار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود. تمام مراحل کاشت، جوانه زنی، رشد و گل دهی گیاه برای شما خاطره ساز خواهد شد. با کاشت گل هر روز صبح که از خواب بلند می شوید باید منتظر یک اتفاق جدید باشید. رشد برگها، جوانه زدن برگهای جدید، غنچه کردن، باز شدن گلها و بزرگ شدن آنها جالب است. برای کاشت بذر گل زینتی در فروردین ماه با گزینه های متعددی روبرو هستید. تمام انواع گل و گیاه زینتی را می توان در فصل بهار و فروردین ماه کاشت، لذا در این مورد محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید گل آهار، گل شقایق، گل جعفری، گل بنفشه، گل قرنفل، گل تاج خروس، گل اطلسی، گل مغربی، گل ابری، گل تکمه ای، گل گازانیا، گل آفتابگردان، گل نیلوفر، گل بگونیا، گل آلاله، گل اشرفی، گل عروس، گل ارکیده، گل کوکب، گل شاه پسند، گل سیلن هلندی، گل میمون و گل میخک برخی گلهای زیبایی هستند که امکان کاشت آنها در فروردین ماه وجود دارد. اغلب گلها امکان کاشت در گلدان و فضای باز را دارند. زمان گل دهی اغلب آنها در فصل بهار و تابستان است.

بذر میوه های خاص قابل کاشت در فروردین

   از فروردین ماه به بعد با گرم شدن هوا، تقاضا برای انواع میوه های تابستانی افزایش می یابد. علاوه بر میوه ها و صیفی جات داخلی انواع میوه های استوایی مانند انبه، آناناس، پاپایا، دراگون فروت و آووکادو طرفداران زیادی دارند. خصوصیت بازر تمام میوه های گرمسیری آبدار و خوشمزه بودن آنهاست. اغلب میوه های فوق بصورت وارداتی به ایران وارد می شوند. بدین ترتیب علاوه بر قیمت بالای آنها ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشند. کاشت بذر میوه های گرمسیری یک اتفاق هیجان انگیز خواهد بود. درختان زیبا و میوه های خاص لحظات خوشی را برای شما به همراه دارند. برای اینکه کاشت بذر میوه های گرمسیری با موفقیت همراه شود باید مراحل کاشت، نحوه کاشت، آبیاری، نوع خاک، نوع کود، رطوبت مورد نیاز، نور، دما و بسیاری موارد دیگر را به خوبی رعایت و اجرا کنید. کاشت بذر میوه های استوایی بدلیل اینکه بومی ایران نیستند، با حساسیت های ویژه همراه است. بذر انواع میوه های استوایی مانند دراگون فروت و پاپایا را می توانید تهیه کنید. دانه پاپایا هلند گلد، پاپایا بلک گست، پاپایا بنگلادشی، پاپایا رد لیدی، دراگون فروت قرمز، دراگون فروت زرد، دراگون فروت بنفش و دراگون فروت سفید برخی از انواع میوه های استوایی موجود است. دراگون فروت ها بوته ای بوده و می توان علاوه بر باغچه در داخل گلدان نیز کاشته شود. درختان پاپایا دایمی و مرتفع هستند لذا در باغچه بهتر رشد می کنند. یکی دیگر از انواع میوه های خاص بری ها هستند. بری یا تمشک میوه ای کوچک، آبدار و خوشمزه است که در مناطق جنگلی و کوهستانی می روید. این میوه در مناطق سردسیر روییده و دارای گونه های مختلفی است. کاشت بذر بری در فروردین ماه در داخل گلدان و فضای بیرون امکان پذیر است. بری ها بوته ای هستند و ارتفاع کوتاهی دارند. انواع بلک بری، رزبری، استرابری و بلوبری را می توانید در فروردین ماه بکارید.

بذر بونسای و درختان خاص در فروردین

   بونسای یا درختان تزیینی کوچک چند سالی است که در منازل جای خود را باز کرده اند. این درختان باغ و طبیعت را به داخل خانه می آورند. کاشت بذر بونسای اگر چه یک کار طولانی است و نیاز به صبر و حوصله دارد ولی لذت بخش است. درختان بونسای برای اولین بار توسط محققان ژاپنی پرورش یافتند. اگر چه خواستگاه اصلی این درختان در ژاپن بوده است ولی به سرعت در تمام کشورهای جهان مورد استقبال قرار گرفت. در ایران نگهداری بونسای مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. کاشت بذر بونسای در داخل گلدان به راحتی امکان پذیر است. درختان بونسای دایمی هستند و در صورت موفقیت شما دارای یک گیاه زیبای همیشگی هستید. 

کاشت بذر کاکتوس در فروردین

   کاشت بذر کاکتوس در فروردین ماه در آپارتمان، فضای بیرون، داخل گلدان و باغچه براحتی امکان پذیر است. بهترین دمای کاشت کاکتوس و جوانه زنی آن ما بین 18 تا 30 درجه سانتیگراد است لذا در فروردین ماه می توان کاکتوس ها را در فضای باز کاشت. بذرهای کاکتوس سیاه رنگ هستند و دارای قدرت پایین هستند. به عبارتی هر بذر کاکتوس لزوما جوانه نمی زند و برای کاشت مناسب نیست. کاکتوس ها در عین چهره خشن و زمخت خود بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند. جالب اینجاست که این برگهای خشن و تیغدار گلهای زیبایی می دهند. زمان گلدهی کاکتوس ها در بهار و تابستان است. برای کاشت کاکتوس از خاک سبک شنی استفاده کرده و هر هفته به میزان کم آنرا آبیاری کنید. نور خورشید برای رشد و نمو گیاه ضروری است لذا نگهداری کاکتوس در مکانهای تاریک و بدون نور توصیه نمی شود. اینکار به مرور زمان منجر به زرد شدن و مردن گیاه می شود. از طرفی آب زیاد به پوسیدن و گندیده شدن خاک زیر گلدان منجر می شود. حتما در ته گلدان های کاکتوس سوراخی برای خروج آبهای اضافی تعبیه کنید. کاشت بذر کاکتوس نیاز به شرایط خاص دارد.

ارسال نظر