در مهر ماه چه بکاریم؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر دوشنبه 3 آبان 1400 - 14:10
در مهر ماه چه بکاریم؟

   بذر گل‌ها، سبزیجات و گیاهان مختلف برای رشد و جوانه‌زنی نیاز به دما و شرایط خاص آب و هوایی دارند. با توجه به این موضوع هر کدام از انواع گل‌ها و گیاهان را در زمان مشخصی از سال می‌توان کاشت. در اولین ماه پاییز امکان کاشت انواع سبزیجات، گل‌ها، صیفی‌جات و درخت با شروع پاییز شرایط جوی تغییرات زیادی پیدا می کند. روزها کوتاه شده و دمای هوا کاهش می یابد. متناسب با تغییرات آب و هوایی، کاشت بذر انواع گل‌ها و گیاهان نیز دچار تغییر و تحول می‌شود. در فصل پاییز اگر چه همانند بهار و تابستان نمی‌توانید انواع گل‌ها و سبزیجات را بکارید ولی زمان کاشت برخی گیاهان در فصل پاییز است. گل‌ها و سبزیجات زیادی هستند که برای جوانه‌زنی نیاز به دمای متوسط دارند بنابراین فصل پاییز زمان خوبی برای کاشت بذر آنهاست. در مناطق گرمسیر و معتدل دمای هوا در مهر ماه هنوز هم حال و هوای تابستان را دارد. در مهر ماه دمای هوا در میانه روز بالا و در شب هنگام خنک است. در مناطق سردسیر در مهر ماه هوای خنکی وجود دارد و بذرهای سردسیری را می‌توان کاشت. اگر تصمیم دارید در مهر ماه انواع بذر گل‌ها، سبزیجات و گیاهان مختلف را بکارید در این مطلب به شما کمک می کنیم تا با بذرهای قابل کشت در مهرماه آشنا شوید.

کاشت بذر در مهر در داخل خانه

   اگر تصمیم دارید که در داخل گلدان گل‌ها و سبزیجات مختلف بکارید باید گفت که برای اینکار محدودیتی نخواهید داشت. شما در هر موقع از سال می‌توانید بذر انواع گل‌ها، صیفی‌جات، سبزیجات، کاکتوس، بونسای و درختان خاص را در داخل گلدان بکارید. اگر داخل خانه شما پاسیو و یا محلی برای نگهداری گیاهان وجود دارد امکان پرورش گیاهان بیشتری میسر است. دمای هوا در داخل آپارتمان معمولاً ما بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است. این دما همانند فصل بهار مناسب برای کاشت بذر گیاهان مختلفی است. برای کاشت و پرورش گل‌ها و گیاهان مختلف در داخل آپارتمان می‌توانید از فضای اپن آشپزخانه، پشت پنجره و یا داخل راهرو استفاده کنید. برخی افراد گوشه ای در خانه را برای پرورش گل و گیاه در نظر می‌گیرند. این محل باید نورگیر بوده و در معرض گرما و سرما نباشد. محل‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه معمولا مناسب پرورش گیاهان نیستند. می‌توانید محلی در گوشه سالن، راهرو، هال و پذیرایی و یا نزدیک بالکن را در نظر بگیرید. 

خرید بذر سبزیجات
   برای کاشت سبزی در آپارتمان و یا باغچه روش‌های مختلفی وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است.
 پس از تهیه بذر گل‌ها و گیاهان مورد علاقه خود، علاوه بر تهیه گلدان مناسب نسبت به خرید بستر کشت، خاک و کود متناسب با هر نوع گیاه اقدام کنید. هر نوع خاک برای رشد گیاهان مناسب نبوده لذا باید برای هر گل و گیاه از بستر کشت مربوطه استفاده نمود.

کاشت بذر در مهر در فضای باز

   با آغاز مهرماه و شروع فصل پاییز، شرایط آب و هوایی دچار تغییرات زیادی می‌گردد. کوتاه شدن روز، کم شدن تابش نور خورشید، پایین آمدن دما، شروع بادهای پاییزی و آغاز باران‎های پاییزی بر روی گل‌ها و گیاهان تاثیر زیادی می‌گذارد. به طور کلی در فصل پاییز تعداد بذرهایی که می‌توان در فضای آزاد کاشت نسبت به تابستان و بهار کمتر است. با این حال این نکته را در نظر بگیرید که برخی از گل‌ها، سبزیجات و گیاهان برای کاشت و جوانه‌زنی نیاز به دمای کمی دارند. بنابراین برخی از انواع گیاهان را نمی‌توان در بهار و تابستان کاشت. مزرعه‌داران، گلخانه‌داران و افرادی که به طور حرفه‌ای به کار باغداری و کشاورزی مشغول هستند، انواع سبزیجات و گل‌ها را در فضای سربسته کاشته و نشا آن‌ها را در زمان مشخص می‌کارند. همچنین در برخی مزارع با پوشاندن روی بذرها و جوانه‌ها با نایلون مانع از نفوذ و تاثیر هوای سرد بر روی گیاه می‌شوند. البته در مهرماه سرمای هوا به اندازه‌ای نیست که نتوان بذر گل‌ها و گیاهان را در فضای آزاد کاشت. دمای جوانه‌زنی و محل کشت نکته مهمی است که باید در کاشت انواع گل‌ها و گیاهان مختلف مد نظر قرار گیرد. برای کاشت انواع بذر در مهرماه در باغ، باغچه و یا حیاط و مزرعه خود به دمای منطقه کشت توجه داشته باشید. مناطق سردسیر و کوهستانی محدودیت‌های بیشتری نسبت به مناطق معتدل و گرمسیری برای کاشت انواع بذر در ماه مهر دارند. در ادامه به بررسی و معرفی کاشت بذر انواع سبزیجات، صیفی‌جات، میوه‌ها، گل‌ها و گیاهان مختلف خواهیم پرداخت.

چه صیفی‌جاتی در مهر ماه بکاریم؟

   صیفی‌جات میوه‌ها و سبزیجات خوشمزه و پرکاربردی هستند که مصارف گوناگونی دارند. در فصل تابستان انواع صیفی‌جات آبدار و خوشمزه تولید و عرضه می شود. با اینکه در فصل پاییز تعداد صیفی جاتی مانند هندوانه، طالبی، ملون و خربزه کم می‌شود ولی انواع فلفل، خیار، گوجه‌فرنگی و ذرت همچنان عرضه می‌شوند. بذر گوجه فرنگی دارای تنوع زیادی است. شما می‌توانید بیش از ۵۰ مدل مختلف گوجه‌فرنگی را در بازار تهیه کنید. در مناطق گرمسیر و جنوبی کشور در فصل پاییز و به خصوص مهرماه همانند تابستان می‌توان انواع بذر سبزیجات و صیفی‌جات را کاشت. انواع بذر هندوانه، بادمجان، کدو، فلفل، گوجه فرنگی و خیار را با بهترین کیفیت و قیمت از فروشگاه تهیه کنید.

کاشت انواع بذر میوه‌های کمیاب در مهر ماه

   میوه‌های کمیاب جزو خوراکی‌های خوشمزه‌ای هستند که به دلیل محل رویش آنها که خارج از ایران است همه جا پیدا نمی‌شوند. کاشت بذر این میوه‌ها نیاز به شرایط ویژه دارد. نحوه کاشت، چگونگی مراقبت‌های روزانه، شرایط محیطی و پرورش درخت با سایر درخت‌هایی که می‌شناسیم تفاوت دارد، لذا قبل از اقدام به خرید بذر باید از شرایط کاشت مطلع شوید. در مهرماه می‌توان انواع میوه‌های استوایی شامل پاپایا و دراگون فروت به همراه خانواده بری‌ها را در گلدان و فضای باز کاشت. میوه‌های استوایی پاپایا همانند خربزه و طالبی شیرین و آبدار هستند. این میوه‌ها برای رشد و جوانه‌زنی نیاز به دمای 15 تا 35 درجه سانتیگراد دارند. اگر دمای محل کاشت بذرها در این محدوده دمایی است می‌توانید انواع پاپایا را بکارید. درختان پاپایا دایمی بوده و در صورت رشد و فراهم بودن شرایط مناسب پس از یک سال بار می‌دهند. معمولا در مدت زمان 50 روز پس از گلدهی درختان، زمان باردهی آنها شروع می شود. انواع بذر دراگون فروت یا میوه اژدها را نیز می‌توانید در مهرماه بکارید. متوسط دمای جوانه‌زنی میوه‌ها حدود 25 درجه سانتیگراد است. دراگون فروت بنفش، دراگون فروت سفید، دراگون فروت قرمز و دراگون فروت زرد از جمله دراگون فروت‌های موجود در نازبو هستند.

   بری‌ها میوه‌هایی همانند توت هستند که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. رزبری، بلک بری، بلوبری، استرابری و گوس بری از انواع بری‌های طرفدار محسوب می شوند. بذر بری‌ها برای جوانه‌زنی نیاز به دمای حدود 20 درجه سانتیگراد دارند. اگر چه بهترین زمان کاشت بری‌ها فصل بهار است ولی در فصل پاییز نیز می‌توان این میوه را کاشت. بذرها پس از حدود دو هفته جوانه زده و در تابستان و پاییز میوه می‌دهند. بری گیاهی بوته‌ای است و معمولا دو یا سه ساله است لذا می‌توان آنرا به راحتی در گلدان نیز کاشت. در صورت کاشت بری در گلدان در هر موقع از سال می‌توان آن را کاشت و پرورش داد.

کاشت بذر گل‌ها و درختان زینتی در مهر ماه

   بذر گل‌ها و گیاهان زینتی قابلیت کاشت در گلدان و فضای آزاد را دارند. شما می‌توانید با کاشت گل‌های زینتی در گلدان از زیبایی و عطر خوش آنها در فضای داخل منزل و آپارتمان بهره‌مند شوید. همچنین باغ، باغچه و حیاط خانه شما با گل‌های زیبا تزیین می شود. در مهر ماه می‌توانید تعداد زیادی از گل‌های زیبا را در فضای باز بکارید. برخی از گل‌های قابل کاشت در مهرماه شامل گل آهار پاکوتاه، گل ناز آفتابی، گل گازانیا، گل داوودی پاکوتاه، گل شاه پسند الوان، گل حسن یوسف، گل عروس سفید، گل آصف السلطنه، گل کوکب، گل جعفری پاکوتاه، گل همیشه بهار، گل شمعدانی، گل میمون، گل کلم زینتی، گل ابری و گل پامچال الوان است. نکته قابل توجه است که برای اطلاع از انواع بذر گل‌هایی که می‌توان آنها را در مهرماه کاشت به دمای مورد نیاز برای جوانه‌زنی دقت کنید. بدین ترتیب اگر بهترین زمان کاشت برخی گل‌ها فصل بهار، تابستان یا زمستان درج شده است با توجه به دمای مورد نیاز برای جوانه زنی، می‌توان آنها را در فصل پاییز و مهر ماه نیز کاشت. 

ویژگی مهم گل‌های زینتی این است که می‌توان اغلب آنها را در داخل منزل کاشت. همچنین می‌توان آنها را در گلدان کاشت و در فضای آزاد مانند داخل بالکن، حیاط و تراسش قرار داد. بدین ترتیب امکان جابجایی آسان گل‌ها در صورت نامساعد بودن شرایط وجود خواهد داشت. در بخش گل‌ها و گیاهان زینتی سایت نازبو می‌توانید اطلاعات خوبی در مورد هر نوع گل دریافت کنید. همچنین شرایط کاشت بذر و نگهداری از گل به خوبی توصیف شده است.

بذرهای کاکتوس قابل کاشت در مهر ماه

   انواع کاکتوس را می‌توانید در مهر ماه در داخل گلدان و یا فضای باز بکارید. بذر کاکتوس برای جوانه‌زنی نیاز به دمای ما بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد دارد. اگر منطقه کاشت کاکتوس‌ها در اوایل پاییز دمای حدود 20 درجه دارد، به راحتی می‌توان انواع بذر کاکتوس را در فضای آزاد کاشت. کاکتوس‌ها گیاهانی همیشگی هستند لذا با کاشت کاکتوس و پرورش آن دارای یک گل ماندگار و همیشگی خواهید بود. کاکتوس‌ها برای رشد نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. همچنین روند رشد بذر و گیاه کاکتوس نسبت به دیگر گیاهان کندتر است. برای همین است که گل‌های کاکتوس قیمت بالایی داشته و گل‌های بزرگ و چند ساله آنها چندین میلیون تومان ارزش دارند. با کمی مراقبت و دقت می‌توانید این گل‌های زیبا را در داخل گلدان و حتی باغچه حیاط خود بکارید. در مهر ماه با توجه به دمای معتدل هوا می‌توان انواع بذر کاکتوس را کاشت. در صورت رشد مناسب در بهار و تابستان آینده گل‌های زیبای کاکتوس را خواهید دید. شما می‌توانید با توجه به توضیحات و راهنمای درج شده در مورد هر گل، به سهولت آنها را تهیه و بکارید. در صورت کاشت کاکتوس در داخل گلدان در سرمای زمستان به راحتی می‌توان گلدان‌ها را به فضای داخل منتقل کنید. همچنین در صورت کاشت در فضای باز، با پوشاندن آنها در داخل نایلون های ضخیم می‌توان آنها را از سرمای زمستان در امان نگه داشت. اگر به گل‌های کاکتوس علاقه دارید، مهر ماه زمان خوبی برای کاشت انواع بذر کاکتوس به شمار می رود.

کاشت بذر انواع بونسای و درخت در مهر ماه

  درختچه‌های بونسای و درختان گیاهان همیشگی هستند که در صورت کاشت بذر و مراقبت های ویژه از آنها می‌توانید یک درخت همیشگی داشته باشید. بونسای درختان زیبایی هستند که طرفداران زیادی دارند. با کاشت بذر انواع بونسای در داخل گلدان به راحتی می‌توانید طبیعت را به داخل منزل و اتاق خود بیاورید. اگر در اولین ماه پاییز به فکر کاشت انواع بونسای و درختان مختلف افتاده اید باید گفت که دست شما برای کاشت درختان مختلفی باز است. شما می‌توانید تقریبا تمام انواع درختچه‌های مینیاتوری را در مهر ماه بکارید. همچنین انواع درختان خاص مانند نخل کاریوتا، گیاه لوفا، جک فروت، شوگر اپل، درخت لونگان، پالونیا فورتی و لیمو ترش را می‌توان در مهر ماه کاشت. دقت داشته باشید که بذر درختان معمولا در ابتدای جوانه‌زنی در خزانه و محل جدا از محل کاشت اصلی نگهداری شده و در صورت جوانه زدن و رشد اولیه، پس از مدتی به محل اصلی انتقال داده می شود. بنابراین امکان کاشت بذر انواع درختان در مهر ماه برای شما وجود دارد.

بذرهای هیبریدی قابل کشت در مهر ماه

   میوه‌ها و سبزیجات هیبریدی خوشمزه و فوق العاده هستند. اگر چه ممکن است برخی افراد انواع میوه‌ها و سبزیجات اصلی را ترجیح دهند ولی بذرهای هیبریدی اصلاح شده در جهت بهبود عملکرد خود اصلاح شده‌اند. امروزه انواع میوه‌ها، سبزیجات و صیفی‌جات هیبریدی را می‌توان تهیه نمود. خیار گلخانه‌ای، گوجه فرنگی گلخانه‌ای، ملون، کدو، ذرت، گل‌های زینتی، میوه‌های استوایی مانند پاپایا، فلفل و گل کلم برخی از انواع میوه‌ها و سبزیجات اصلاح شده هستند. بذرهای هیبریدی که بسته به نوع اصلاح آنها به F1 و یا F2 تقسیم بندی می‌شوند را می‌توانید از تهیه کنید. اگر در اولین ماه پاییز تمایل به کاشت میوه‌ها و سبزیجات هیبریدی دارید انتخاب‌های متعددی خواهید داشت.

ارسال نظر