کاشت ریحان در آپارتمان.

گروه مدیریت باما اندیشه برتر یکشنبه 2 آبان 1400 - 08:56
کاشت ریحان در آپارتمان.

طریقه کاشت ریحان در گلدان

به منظور کاشت ریحان در گلدان میتوان هم از بذر و هم با استفاده از ساقه های آن استفاده نمود.

کاشت ریحان از طریق بذر

ابتدا بذرهای سالم و استاندارد ریحان را یک روز قبل از کاشت در مقداری آب ولرم بریزید. بذر ریحان را بین 8 ساعت تا سه روز مجازيم در آب نگه داريم تا متورم شوند.

   گلدان مناسبی را انتخاب نموده و آن را با مخلوط خاک باغچه و خاک برگ پر کرده تا ارتفاع حداقل 15 سانتی متر گلدان را پر می کنیم. توجه داشته باشید که زهکش خاک به خوبی صورت گیرد.

   در زمان کاشت، ابتدا بذرها را از آب خارج و به روي يک پارچه يا روزنامه منتقل مي کنيم تا نم آنها گرفته شود.

   بذرها را حداکثر در عمق 5/0 تا 1 سانتیمتری، به صورت فاصله‌دار (فاصله بوته ها باید 15 سانتیمتر باشد) روي سطح خاک مي‌پاشيم و روي بذرها را با کمي خاک مي‌پوشانيم، دقت کنيد که اگر اندازه بذر دو ميلي‌متر باشد، حداکثر دو ميلي‌متر بايد روي آن با خاک پوشانده شود.

   در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با تکه‌ای گونی یا يک برگ روزنامه مي‌پوشانيم تا بذرها دقيقا زير روزنامه قرار بگيرند و با يک آبپاش کوچک و روزانه دو تا چهار بار روي آن آب مي ريزيم تا سطح آن کاملا خيس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترين جاي ممکن قرار دهيد.

   زمانی که ریحان جوانه زد، نباید بگذارید خاک خشک شود. باید هر روز آبیاری انجام دهید. اگر بذرهای ریحان را در سینی نشا کاشته اید، بعد از این که جوانه زد و چند سانتی متر بلند شد به صورتی که برگ حقیقی در آن شکل گرفت، آن را به گلدان بزرگتر انتقال دهید.

   جالب است بدانید، سبزی ریحان یک مرتبه که چیده شود، دو مرتبه رشد کرده و بزودی آماده چیدن مجدد می شود. البته باید هنگام چیدن دقت کنید که دو تا سه بند پایین آن حفظ شود تا انشعابات جدید ایجاد شوند.

کاشت ریحان از طریق ساقه

   سبزی ریحان را میتوانید به راحتی، با استفاه از ساقه های گیاه دوباره سبز کنید. به این منظور:

  ساقه‌های تازه و سالم ریحان را در ظرف آبی قرار دهید تا ریشه بزنند. وقتی ریشه‌ها حدودا پنج سانتی‌ متر شدند آنها را به گلدان منتقل نموده و با احتیاط بدون اینکه ریشهها آسیب ببینند، در خاک بکارید. در عرض چند هفته برگهای جدید جوانه می‌زنند و بعد از مدتی یک گیاه کامل خواهید داشت.

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت ریحان

آبیاری 

   ریحان نیاز به آبیاری منظم دارد. خاک گلدان بایستی همیشه مرطوب باشد، توجه داشته باشید که خاک حالت غرقابی نگردد.

نور

   همه سبزی ها برای رشد بهتر نیاز به نور کافی دارند. گلدان خود را در مکانی از منزل قرار دهید که آفتاب گیر باشد.

خاک

   ریحان در همه نوع خاکی روییده می شود ولی بهترین خاک ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه یا پرلیت است.

کوددهی

   بهتر است بعد از گذشت حدود دو هفته به ریحان‌ های روییده شده کود ‌دهیم به ویژه اگر از بستر غیر خاکی مانند پرلیت استفاده کرده باشیم. کود مورد نیاز را می توانید از فروشگاه های گل و گیاه تهیه کنید.

آفات و بیماری‌ها

   برای جلوگیری از آفت زدن سبزی ‌ها هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنید و به جای سم، روی سبزی‌ ها اسپری نمایید. حتی اگر ریحان ‌ها مورد حمله شته‌ ها هم قرار گرفته باشند با این کار، از بین می‌روند.

   از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی استفاده نمی شود، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستندالبته راه‌های دیگری نیز برای پیشگیری از آفت‌ زدگی گیاهان وجود دارد؛ مثلا می‌ توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌ بهار را کنار گلدان ریحان خود قرار دهید. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته‌ ها کاسته می‌شود.

 

ارسال نظر