کاشت تره در آپارتمان.

گروه مدیریت باما اندیشه برتر یکشنبه 2 آبان 1400 - 08:38
کاشت تره در آپارتمان.

 تره با نام علمی “Allium schoenoporasum” یکی از سبزی‌ های پرطرفدار در خانواده‌ های ایرانی می‌ باشد. از این سبزی خوشمزه و پر کاربرد در تهیه قورمه سبزی، کوکو سبزی، سوپ و انواع آش استفاده می‌ شود .

این گیاه از جمله گیاهانی است که به آسانی پرورش پیدا می‌ کند. در واقع اگر شما به تازگی قصد پرورش سبزیجات را دارید این گیاه انتخاب مناسبی است.

   پرورش این گیاه به شما برای شروع اعتماد به نفس می‌ دهد و شما می توانید پرورش سبزیجات را ادامه دهید

  تره گیاهی است سه ساله که در ابتدا دارای برگ‌ های بسیار ظریف و ترد و بعد از چندین بار چین برگ‌ هایش پهن و ضخیم می‌ شود تکثیر تره از طریق بذر بوده که در اوایل بهار یا اوایل پاییز کشت می‌ شود.

  تمامی قسمت‌ های تره خوراکی است که شامل پیازچه، برگ‌ ها و گل‌ های گیاه می‌ باشد. این گیاه سال‌ های بسیار زیادی است که پرورش داده می‌ شود و به علت داشتن املاح و مواد معدنی بسیار از گیاهان مقوی می‌ باشد. تره به علت داشتن مقادیر بالای ویتامین C برای درمان اسکربوت بسیار مفید است و مانع از رقیق شدن خون می‌ شود.

نحوه کاشت بذر تره 

  یکی از قسمت‌ های لذت بخش آشپزی استفاده از سبزیجات تازه است. پس چه بهتر خودتان سبزیجاتی را پرورش دهید که سالم هستند و به تازه ترین حالت ممکن می‌ توانید از آنها استفاده کنید.

  زمان کاشت تره فصل بهار و پاییز است.

  تره در خاک مرطوب، غنی، دارای زه‌ کشی خوب یا ترکیبی از  ۶۰ درصد خاک باغچه- ۲۰ درصد ماسه- ۲۰ درصد کود دامی  رشد خوبی خواهد داشت.

  اضافه کردن کود دامی کهنه به خاک باعث رشد بهتر سبزی می شود.

  بذر تره نور کامل خورشید را به مکان نیمه آفتابی ترجیح می‌ دهد.

  این گیاه در طول دوره‌ های خشک و بدون باران باید مرطوب نگه داشته شود.

  در صورت امکان بذرها را پیش از کاشتن، به جهت افزایش قدرت جوانه‌ زنی، ۱۲ الی ۲۴ ساعت در آب خیس کنید.

  بذرها را بر روی بستری که آماده کردین بپاشید، توجه کنید که بذرها خیلی نزدیک هم و فشرده پاشیده نشوند زیرا بعد از اینکه بزرگ‌تر شدن توی هم رفته و رشد خوبی نخواهند داشت.

  حالا کافیست بر روی بذرها حدود نیم سانت کود دامی یا خاک بپاشید و به آرامی خوب آب بدید.

  بهتر است ۱۰ روز اول با آبپاش آبیاری بکنید تا بذرها جابجا نشوند.

  حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می‌ کشد که بذرها سبز بشوند.

  گیاه تره در ابتدای رشد بسیار نازک می‌ باشد به همین دلیل در طول دوره رشد ساقه‌ های نازک را قیچی کرده تا به مرور زمان ساقه کلفت و آماده برداشت شود.

  می‌ توانید هشت هفته قبل از پایان سرما و یخبندان، بذرها را داخل یک گلدان کاشته و در منزل نگهداری کنید و پس از زمان سرما و یخبندان آن را به بیرون منتقل کنید.

توجه

   اگر بذر تره را در گلدان می‌ کارید تراکم کمی را در نظر بگیرید. تراکم زیاد در گلدان سبب کمبود شدید نور برای گیاهان و زرد شدن برگ‌ های تره می‌ شود.

خواص درماني و دارويی تره

  تره از سبزی های مدر (ادرار آور) است و لذا خوردن سوپ یا شربت تره و یا جوشانده 4 گرم تخم تره در یک لیتر آب برای دفع سنگ كلیه و تسكین قولنج مفید است.

  تره دارای مقدار زیادی آهن است و ویتامین «ث» به مقدار زیادی در برگ‌ های سبز آن وجود دارد مخصوصاً در هنگام تابستان ویتامین های B1 و B2 در تره یافت می‌ شود و دارای كاراتین نیز است.

  مصرف جوشانده و شربت تره، در موارد گرفتگی صدا، زكام، سرفه، برونشیت و تمامی اختلالات حاد دستگاه تنفشی موثر است

 

ارسال نظر