کود مایع چیست؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر یکشنبه 11 مهر 1400 - 11:23
کود مایع چیست؟

    امروزه استفاده از کود مایع به دلیل مزیت های فراوان، مورد توجه ویژه قرار گرفته است. عمده جذب کود مایع به وسیله برگ است و همراه با آب آبیاری نیز قابل استفاده هستند. مصرف این کود برای انواع گیاهان، محصولات کشاورزی، باغی و زینتی مناسب است.

   یکی دیگر از از روش های بهبود حاصخیزی خاک و افزایش ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی، علاوه بر کود شیمیایی، استفاده از کود مایع است. این کودها قابلیت استفاده برای مرکبات و درختان میوه، گیاهان آپارتمانی و زینتی، محصولات کشاورزی و باغداری را دارند و بهترین طریقه مصرف آنها، به صورت محلول پاشی است. برای آشنایی بیشتر با مزایای استفاده از کودهای مایع با هایپر باما همراه شوید.

کود مایع چیست؟

   کود مایع (Liquid Fertilizer) نوعی ترکیب شیمیایی متشکل از مهمترین عناصر غذایی پرمصرف و کم مصرف مورد احتیاج گیاه است که به صورت کمپلکس قابل جذب از راه ریشه و برگ و همراه با مواد آلی احتیاج تغذیه ای گیاه را تامین می نماید. محلول پاشی گیاهان، با کودهای مایع باعث شادابی گیاه و افزایش کمی و کیفی محصول می گردد و به افزایش حاصلخیزی خاک یاری می نماید.

مزایای استفاده از کود مایع

   به طور کلی می توان گفت یکی از بهترین شیوه های تغذیه گیاه استفاده از کودهای مایع است، زیرا این نوع کود به اندازه کافی عناصر غذایی را به سیستم ریشه گیاه و یا برگ می رساند. بعضی از مزایای کاربرد کودهای مایع در کشاوررزی، باغداری و گلکاری به طور خلاصه به توضیح زیر است

  1.    کودهای مایع از هر دو طریق برگ و خاک قابل جذب هستند و می توانید آنها را برای همه گیاهان باغی و زراعی مصرف نمایید.
  2.    جذب کودهای مایع بسیار سریعتر از انواع کودهای شیمیایی، حیوانی و کود سبز است و به ویژه کاربرد آن به صورت محلول پاشی بر روی برگ ها، قابلیت جذب سریعتر با بازدهی بالاتری خواهد داشت.

   در صورت استفاده از کود مایع، نسبت عناصر غذایی به طور دقیق تری در اختیار گیاه قرار می گیرد و امکان محاسبه دقیق میزان و زمان مصرف کود مورد نظر برای هر گیاه وجود دارد. بنابراین تغذیه گیاه با اطمینان و کنترل بیشتر با نسبت های صحیح انجام خواهد و از کمبود یا سمیت پیشگیری می گردد.

   صرفه جویی در هزینه های فراوری و تغذیه گیاه، از دیگر مزایای کودهای مایع است.

   در صورت بکارگیری کودهای مایع، کاهش آلودگی محیط زیست (منابع خاک و آب) در قیاس با کودهای جامد بیشتر خواهد بود.

   مصرف کود را می توانید با توجه به دوره رشد یا خواب گیاه تنظیم نموده و گیاه را در برابر تغییرات پیش بینی نشده آب و هوا حمایت کنید.

   کودهای مایع غالبا همراه با مواد آلی هستند که برای رشد گیاه بسیار مفید است.

   مصرف این نوع کود به وسیله هر سیستم کشاورزی و گلخانه ای امکان پذیر است و به علت پاستوریزاسیون بیولوژیکی، فاقد بذر علف هرز و هر گونه آلودگی میکروبی و انگلی می باشد.

   کود مایع علاوه بر دارا بودن عناصر غذایی پر مصرف حاوی ریز مغذی های ضروری مورد احتیاج گیاه نظیر آهن، روی و منگنز است و به لحاظ دارا بودن اسیدهای آمینه باعث افزایش عملکرد و راندمان بالای محصول و افزایش مقاومت در مقابل استرس های کم آبی و حرارتی می گردد. این کود قابلیت اختلاط با بیشتر سموم را دارد.

   از این کود به عنوان بستر کشت مناسب برای مصارف مختلف از قبیل کشت های گلخانه ای، فضای سبز، زراعت، باغبانی، صیفی کاری، چمن کاری، گل کاری و جنگل کاری می توان استفاده نمود.

نحوه مصرف کود مایع

   مهمترین طریقه مصرف این نوع کود به صورت محلول پاشی است. برای آماده سازی محلول کود ضروری است که حجم مشخصی از کود، با مقدار مشخصی از آب مخلوط گردد تا بتوان از آن محلول برای گیاه استفاده کرد. توجه داشته باشید چنانچه کود مایع خریداری شده را مستقیما بر روی گیاه استفاده نمایید، به علت غلظت بالای عناصر برای گیاه مضر بوده و باعث مسمومیت و از بین رفتن آن خواهد شد. کود مایع حاوی ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و عناصر ریز مغذی مانند آهن، روی و منگنز و همچنین اسیدهای آمینه، اسید فولویک و اسید هیومیک می باشد. این کود را می توان در سیستم آبیاری قطره ای، ترکیب با خاک و یا محلول پاشی برگ ها استفاده نمود. به طور کلی بر روی قوطی انواع کودهای مایع نسبت مورد نظر آن که ضروری است با آب رقیق گردد، نوشته شده است و در دستور العمل مربوط به کود موجود است.

   برای اطمینان از مقدار صحیح کود مصرفی، شما می توانید ابتدا یک واحد اندازه گیری مانند گرم یا کیلوگرم که توسط ترازو اندازه گیری می گردد را در نظر بگیرید. حال برای مثال روش مصرف یک کود یک در هزار است. یعنی شما بایستی یک واحد از کود مورد نظر را در یک هزار از همان واحد آب حل کنید. توجه داشته باشید برای کودهای مایع با درصدی خطا می توانید یک سی سی از آن را معادل یک گرم درنظر بگیر.

نحوه خرید کود پودری

  • خرید از فروشگاه‌های اینترنتی هایپر باما و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان.
  •  تماس تلفنی با کارشناس هایپر باما.
  •  حضوری.

 

ارسال نظر