کود پودری چیست؟

گروه مدیریت باما اندیشه برتر یکشنبه 11 مهر 1400 - 08:52
کود پودری چیست؟

   کودهای اولیه به صورت جامد و پودری بوده اند. تحول زیادی در مجموعه کود پودری به مرور زمان بوجود آمده است. این کودها جایگاه خود را در نهاده های کشاورزی حفظ نموده و حالا از فراوانی بیشتری نسبت به کودهای مایع برخوردارند. کودهای پودری دارای ترکیبات مختلف از عناصر غذایی گیاهان هستند که با درصد ها و ترکیبات متنوعی امروزه در بازار وجود دارند. بسته بندی آسان و کم هزینه، نگهداری طولانی تر بدون نیاز به شرایط خیلی خاص و همچنین ارزانتر بودن از مزایای کود پودری نسبت به کودهای مایع می باشد. این کودها اغلب به راحتی حل می شوند و همراه آبیاری و یا حتی بصورت محلول پاشی مورد مصرف گیاهان قرار می گیرند.

   شکل ساختمانی کودهای پودری به صورت پودر یا کریستالی هستند. کود پودری در تمام  مزارع، باغات و گلخانه ها قابل استفاده بوده و محدودیتی ندارد. تنوع فرمولی این شکل از کودها بسیار زیاد است و چندین مورد آن ها در بازار کشاورزی به دلیل کاربرد زیاد و یا نیاز بالای گیاه، امروزه رواج بیشتری دارند. 

    خلوص، درجه حلالیت، بسته بندی و پایداری این کودها در برابر سفت شدن و کلوخه شدن از مهم ترین ویژگی های تاثیر گذار در قیمت و کیفیت این کودها هستند. از دسته بندی انواع کود پودری می توان به نیترات ها، سولفات ها، ان پ کا ها، فسفات ها، اشاره نمود. ازت به دو فرم نیترات و آمونیوم برای گیاه قابل جذب می باشد. کودهای به فرم نیترات ترکیباتی هستند که علاوه بر تامین ازت و ارتقای رشد گیاه، دیگر نیازهای غذایی آن مانند کلسیم یا پتاسیم را نیز برطرف می نمایند.  مانند نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم.

   بنیان سولفات با اکثر عناصر غذایی گیاهان ترکیب کودی تشکیل می دهد مانند سولفات پتاسیم، سولفات روی، سولفات منگنز و… این دسته کود پودری دارای تنوع بیشتری بوده و مصارف زیادی در کشاورزی دارد. این قبیل کودها به دلیل اینکه بنیان اسیدی دارند جهت تنظیم پی اچ خاک و همچنین قابل جذب نمودن عناصر بلوکه شده در خاک اهمیت فراوان دارند. همچنین در کاهش شوری خاک موثر هستند. در این مجموعه سولفات پتاسیم به عنوان پر مصرف ترین کود پودری شناخته می شود که با توجه به نیاز بالای گیاه به عنصر پتاسیم، دارای مصرف زیادی جهت افزایش کمیت و کیفیت محصول می باشد.

   ان پ کاها گروه دیگری از کود پودری هستند که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. این فرمول از کودهای پودری که دارای سه عنصر پر مصرف ازت، فسفر و پتاسیم هستند می تواند سه عنصر اصلی گیاه را تامین نماید. درصد ان پ کا در این فرمول ها قابل تغییر هست به طوری که مقدار هر عنصر را می توان افزایش یا کاهش داد و به این ترتیب بستگی به دوره مصرف و تقاضای گیاه از بین این فرمول ها کود مناسب انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کودها هزینه های عملیاتی کود دهی را کاهش می دهند و در وقت و هزینه صرفه جویی می شود.

نحوه خرید انواع کودهای پودری

   خرید از فروشگاه‌های اینترنتی هایپر باما و مقایسه راحت تر انواع محصولات و خواندن نظرت مصرف کنندگان.

   تماس تلفنی با کارشناس هایپر باما.

   به صورت حضوری. 

ارسال نظر